Wiadomości

Rząd wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu się

24 marca 2020, 13:22, red
fot. Julita Wites
We wtorek 24 marca rząd podjął kolejne decyzje w sprawie walki z koronawirusem. Od środy 25 marca zostają wprowadzone kolejne ograniczenia się m.in. w przemieszczaniu się, a także w zgromadzeniach które będą mogły wynosić maksymalnie dwie osoby.

Od środy 25 marca będą obowiązywały nowe ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa. Rząd ogłosił, że nowe obostrzenia dotyczą ograniczenia w przemieszczaniu się. Dodatkowo w zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maksymalnie dwie osoby. Nie dotyczy to rodzin. 

Przemieszczać się będą mogły tylko osoby, które idą do pracy, działają jako wolontariusze w walce z koronawirusem oraz muszą załatwić niezbędne sprawy życia codziennego.

- Jeżeli nie ograniczymy kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych i nie uratujemy ludzkiego życia. Zostańmy w domu. Będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi rzeczami. Jeżeli idziemy do pracy, do apteki czy zrobienia potrzebnych zakupów. Bądźmy rozsądni i uratujmy życie naszych bliskich oraz medyków, którzy są na pierwszej linii forntu. Jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń do zera i wyjść z domu do minimum, to nie uda się nam uratować ludzkich żyć. Dlatego bardzo proszę zostańmy w domu - mówił podczas konferencji prasowej Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, policjanci będą sprawdzać czy rodziny idące ulicą idą zrobić zakupy czy też na plac zabaw. Wprowadzone zostaną również ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej. Mają być dostępne tylko miejsca siedzące, by ograniczyć tłok.  

- Tam gdzie jest to koniecznie, to zakłady pracy i sklepy budowlane mogą być otwarte. Jeżeli jest możliwość zorganizowania pracy w taki sposób, aby zachować zasadę, że dwie osoby nie muszą stać obok siebie, to jest to dopuszczalne - mówi premier Morawiecki.
Zmiany dotyczą również uczestnictwa w mszach świętych i pogrzebach. Będzie mogło w nich uczestniczyć maksymalnie 5 osób.

Te obostrzenia będą obowiązywały do soboty 11 kwietnia.

Wyjątki od ograniczenia przemieszczania się

1. drogi do pracy i do domu -  Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością;

2. wolontariatu w walce z koronawirusem -  Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności;

3. załatwienia niezbędnych spraw życia codziennego - Będzie można się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi czy wyprowadzić psa.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości