Wiadomości

Kablowa rewolucja w Gorzowie?

3 lutego 2020, 14:21, mk
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na zakup przez Vectrę sieci Multimedia Polska. W wydanym komunikacie możemy przeczytać, że Vectra będzie musiała pozbyć się kilku posiadanych sieci – między innymi w Gorzowie. Co to oznacza dla klientów w naszym mieście?

Sieć Vectra, mimo że w Gorzowie obecna jest od kilku lat, nie promowała w żaden sposób swojej marki. Tylko zainteresowani wiedzą, że w październiku 2016 roku, firma Vectra spółka akcyjna nabyła od byłych już właścicieli 100% udziałów w spółce JIM-SAT – drugiego pod względem wielkości operatora telewizji kablowej w Gorzowie.

Kilka dni temu Vectra sfinalizowała zakup sieci Multimedia Polska. Okazało się, że w Gorzowie, na niektórych osiedlach Vectra staje się monopolistą. Chodzi tu głównie o szeroko pojęte osiedle Górczyn. Tam, w wielu przypadkach do tej pory były dostępne tylko dwie firmy świadczące te usługi – JIM-SAT oraz wspomniana Multimedia.

Stąd decyzja UOKiK, która nakazuje sprzedaż jednej z dwóch posiadanych sieci podmiotowi, który nie jest związany z obecnym właścicielem. Vectra w Gorzowie ma wybór: albo sprzedaje JIM-SAT, albo sieć Multimedia Polska. Naturalnym wyjściem z sytuacji byłoby więc pozbycie się pierwszego, o wiele mniejszego dostawcy telewizji kablowej, czyli sieci JIM-SAT. W komunikacie UOKiK-u opisano, że Vectra utworzy nowe spółki, do których przeniesie mienie. m.in. umowy z abonentami, infrastrukturę telekomunikacyjną, umowy z pracownikami, dokumentację księgową i techniczną oraz bazy abonentów. Następnie te spółki zostaną sprzedane niezależnemu inwestorowi.

A co z obecnymi abonentami sieci Multimedia Polska? Z informacji płynących od nowego właściciela wynika, że w przyszłości można spodziewać się stworzenia wspólnej oferty pakietowej dla klientów obu sieci i pozostania na rynku tylko marki Vectra.

Według naszych informacji, w Gorzowie jest 47 tysięcy lokali, do których dociera sygnał różnych telewizji kablowych. Wbrew pozorom jest to dość spory rynek, więc jest się o co bić. Żaden z operatorów nie chce oficjalnie powiedzieć, ile ma aktywnych gniazdek, ale znany jest szacunkowa liczba gospodarstw, do których docierają poszczególne sieci. Największy zasięg ma sieć Multimedia Polska, według nieoficjalnych danych jest to około 35-40 tysięcy lokali w Gorzowie. Jim-Sat, czyli Vectra ma zasięg od 13 do 15 tysięcy lokali, trzecia w zestawieniu jest lokalna Gorzowska Telewizja Przewodowa z zasięgiem około 10 tysięcy gospodarstw domowych. W Gorzowie jest jeszcze mała osiedlowa kablówka – Insant, docierająca jedynie do mieszkańców "Staszica". Usługi telewizji kablowej świadczy też firma Provector. Co warto zaznaczyć, zasięg nie oznacza liczby abonentów. Podane w tym przypadku liczby odzwierciedlają jedynie możliwości techniczne danego operatora.

Oprócz Gorzowa Vectra musi sprzedać sieć własną lub Multimediów w Kwidzynie, Łowiczu, Olsztynie, Ostródzie, Pogórzu, Pruszczu Gdańskim i Stargardzie.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości