Samorządowcy walczą o inwestycje w północnej części województwa

30 stycznia 2020, 13:41, mk
Samorządowcy z północnej części województwa lubuskiego chcą połączyć siły i działać wspólnie na rzecz regionu. Dlatego też przedstawili szereg postulatów do projektu Strategii Województwa Lubuskiego 2030. Wśród nich jest między innymi budowa węzła multimodalnego w Gorzowie, czy północnej obwodnicy miasta.

W stanowisku, które zostanie przyjęte przez samorządowców, możemy przeczytać między innymi, że postulują ono o odpowiednie odzwierciedlenie, wskazanej w Wizji Rozwoju, potrzeby dynamicznego i równomiernego rozwoju województwa, poprzez uwzględnienie lokalizacji strategicznych przedsięwzięć i instytucji w obydwu podregionach: gorzowskim i zielonogórskim. Dlatego potrzebne jest uzupełnienie opracowywanej strategii o przedsięwzięcia dotyczące północnej części województwa lubuskiego.

Lista przedsięwzięć do zrealizowania jest spora i zawarta jest aż na czterech stronach A4. Wśród nich jest między innymi budowa północnej obwodnicy miasta, czy też budowa mostu zachodniego na Warcie w Gorzowie. Samorządowcy głośno też mówią o konieczności przebudowy węzła S3 Gorzów – Południe.

Są też pomysły dotyczące dróg i miejscowości znajdujących się wokół Gorzowa. Samorządowcy apelują o przebudowę DK 22 na odcinku Granica Państwa – Granica Województwa, ale też nie zapominają o projektach na mniejszych drogach jak np. budowa ronda na skrzyżowaniu dróg 130 i 1410F, gdzie bardzo często dochodziło do tragicznych w skutkach wypadków drogowych. W dokumencie uwzględniono razem 18 projektów modernizacji lub budowy dróg.

Nie zapomniano też o infrastrukturze kolejowej. Samorządowcy domagają się między innymi modernizacji linii kolejowej nr 203, uruchomienia bezpośredniego połączenie kolejowego Gorzów – Szczecin. Modernizacja linii kolejowych: 364 Międzyrzecz – Międzychód oraz Międzyrzecz – Rzepin, 363 Skwierzyna – Międzychód, 367 Gorzów – Zbąszynek i 375 Międzyrzecz – Toporów.

Jednym z ważniejszych postulatów jest też konieczność uzupełnienie listy przedsięwzięć strategicznych o zapisy dotyczące projektu o charakterze regionalnym – budowa węzła multimodalnego w Gorzowie (centrum logistyczne – port rzeczny na Warcie), integrującego transport drogowy, kolejowy i wodny.

Wypracowanie wspólnie stanowisko zostanie przesłane do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, który jest twórcą Strategii Województwa. - Liczę na to, że zebrane głosy zostaną dostrzeżone i uwzględnione w tworzonej stategii - mówi prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x
-->