Gorzowianie stronią od kościoła

12 stycznia 2020, 18:32, mk
Zaledwie 27 procent mieszkańców naszego regionu uczestniczy w niedzielnych mszach świętych. Poziom „religijności” w Gorzowie i okolicach jest niższy, niż średnia krajowa, która wynosi ponad 38 procent.

Badania opublikował Instytut Statystyki Kościoła katolickiego w Polsce. Zbadano między innymi ilu tzw. zadeklarowanych katolików, uczestniczy w niedzielnych mszach, ilu z nich przyjmuje komunię oraz ile czasu zajmują im praktyki religijne.

Okazuje się, że w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, odsetek mieszkańców uczestniczący w niedzielnych mszach świętych jest jednym z najniższych w kraju. Na tle południowo-wschodniej Polski wypadamy naprawdę blado. Najwyższy poziom uczestnictwa w niedzielnej mszy odnotowano w diecezji tarnowskiej – ponad 71 procent. Na drugim biegunie jest diecezja szczecińsko-kamieńska. Tam odsetek uczestników niedzielnej mszy wynosi niewiele ponad 24 procent.

Na poniższej mapie widać, że mieszkańcy Gorzowa znajdują się dużo poniżej średniej krajowej. Więcej wiernych, niż w samym mieście, jest oczywiście w gminach wiejskich zlokalizowanych wokół naszego miasta.

źródło: Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości