Wiadomości

Czy w Gorzowie warto budować nowe centrum logistyczne?

3 października 2019, 10:43, ak
fot. archiwum
Władze Gorzowa planują wybudowanie centrum logistycznego wraz z terminalem przeładunkowym w naszym mieście. Dlatego też wybrały firmę, która zajmie się opracowaniem analizy czy warto w ogóle taką inwestycję realizować w mieście. Wykonawca będzie miał trzy miesiące na przygotowanie dokumentu.

Miasto Gorzów chce inwestować i planuje budowę centrum logistycznego wraz z terminalem przeładunkowym jako centrum rdzenia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa. Dlatego też szukało firmy, która zajmie się analizą programowo-przestrzenną dotycząca planu budowy centrum, czyli opracowaniem tego czy warto taką inwestycję w ogóle zrealizować.

Do przetargu swoje oferty zgłosiły cztery firmy. Dwie z nich nie spełniały wymogów formalnych, dlatego też zostały odrzucone przez urzędników. Z kolei firma Infra Centrum Doradztwa z Warszawy zaproponowała 159 tys. 900 zł za przygotowanie projektu, natomiast firma PwC z Warszawy zaoferowała 147 tys. 600 tys. zł. Magistrat zdecydował, że firma PwC z Warszawy zajmie się realizacją zamówienia, ponieważ złożyła najkorzystniejszą ofertę.

Tym samym przed wykonawcą jest teraz przygotowanie analizy programowo-przestrzennej dotyczącej budowy centrum logistycznego wraz z terminalem przeładunkowym. Firma będzie musiał również przeanalizować wszystkie czynniki wpływające na realizację projektu, w tym również uwarunkowania dla realizacji transportu wodnego, śródlądowego i kolejowego. Będzie musiał również zrobić wstępne rozeznanie wśród potencjalnych klientów. A także ocenić potencjał wykorzystania planowanego centrum do transportu kontenerów przez potencjalnych klientów. Firma PwC z Warszawy będzie miała na to wszystko trzy miesiące od dnia podpisania umowy.

Miasto bierze pod uwagę dwie lokalizacje budowy centrum logistycznego - na Zawarciu na terenach za polem golfowym nad rzeką Wartą oraz nad kanałem Ulgi lub też pomiędzy ul. Warszawską, a rzeką Wartą od Trasy Nadwarciańskiej w stronę Czechowa. To właśnie wybrany wykonawca ma wskazać, który teren jest lepszy.

Wśród ciekawszych zapisów projektu jest również to, że firma z Warszawy będzie musiała przeanalizować możliwość odtworzenia linii kolejowej nr 415 na trasie Gorzów - Myślibórz w pierwszym etapie na odcinku Gorzów - Lubiszyn i budowy terminala przeładunkowego (kontenerowego) do obsługi terenów strefy ekonomicznej oraz będzie musiał ocenić możliwość wykorzystania bocznicy kolejowej obecnie użytkowanej przez Elektrociepłownię Gorzów do obsługi strefy przemysłowej po byłych zakładach ZWCh Stilon. O tym czy takie centrum logistyczne ma w ogóle rację bytu przekonamy się najpóźniej w styczniu 2020 roku, kiedy dokument powinien być gotowy.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości