Protesty mieszkańców zablokują drogę krajową nr 22 w Gorzowie

8 września 2019, 19:20
fot. archiwum
W poniedziałek 9 września mieszkańcy osiedla Magnolia Park rozpoczną serię protestów przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych podczas których będą blokować przejście dla pieszych przy ul. Walczaka. Protest z blokowaniem drogi będzie odbywał się codziennie, aż do piątku 13 września w godz. 16-18.

Mieszkańcy osiedla Magnolia Park w Gorzowie są bardzo zdeterminowani i od początku września aktywnie protestują przeciwko budowie tymczasowej wytwórni mas bitumicznej tuż za swoimi blokami. W czwartek 5 września i piątek 6 września protestowali na skwerze przy pętli autobusowej przy ul. Walczaka. Były transparenty oraz rozdawanie ulotek kierowcom jadącym w stronę Strzelec. Na ulotkach można było przeczytać dlaczego mieszkańcy sprzeciwiają się budowie wytwórni asfaltu oraz pojawiła się informacja o blokadzie drogi.

Właśnie w poniedziałek 9 września mieszkańcy rozpoczynają kolejny etap swojego protestu, który tym razem odczują inni gorzowianie oraz kierowcy spoza Gorzowa. Mieszkańcy osiedla Magnolia Park zamierzają codziennie od poniedziałku 9 września do piątku 13 września w godz. od 16 do 18 blokować przejście dla pieszych koło pętli autobusowej przy ul. Walczaka. To spore utrudnienie dla kierowców jadących drogą krajową nr 22 z Gorzowa w kierunku Strzelec oraz osób wjeżdżających do Gorzowa.

Jeżeli ktoś planuje w tym czasie podróż DK22 to powinien skorzystać z objazdu przez rondo Gdańskie, ul. Górczyńską, Okulickiego, Kombatantów, Szarych Szeregów i Walczaka lub wybrać trasę przez Wawrów i ul. Podmiejską. Protestujący proszą mieszkańców i kierowców o wyrozumiałość.

Mieszkańcy protestują przeciwko wytwórni asfaltu, ponieważ obawiają się jak na ich zdrowie wpłyną opary wydobywające się z wytwórni asfaltu. Podkreślają, że będą narażeni na działanie szkodliwych substancji chemicznych takich jak benzopiren, tlenki siarki i azotu, które mogą powodować nowotwory, problemy z układem oddechowym, a także bóle głowy, mdłości i wymioty. Tłumaczą, że obszar oddziaływania może sięgać aż 3,5 km od źródła emisji. A do tego nie chcą kurzu, hałasu i kursów kilkudziesięciu ciężarówek dziennie pod swoimi oknami.

Z kolei firma Budomex S.A. otrzymała pod koniec sierpnia pozwolenie na budowę tymczasowej asfaltowni obok osiedla Magnolia Park na terenach silwanowskich. Wytwórnia mas bitumicznych ma zostać wybudowana na czas przebudowy drogi krajowej nr 22 w ciągu ul. Walczaka, Zawackiej i Łukasińskiego. Inwestor chce w ten sposób zaoszczędzić na transporcie i dojazdach ciężarówek z podgorzowskiego Deszczna. Wcześniej firma uzyskała wszelkie niezbędne pozwolenia, w tym pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach wydaną przez prezydenta Gorzowa, a także pozytywną opinię powiatowego inspektoratu sanitarnego czy regionalnego zarządu gospodarki wodnej. Z kolei Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim wydał opinię iż dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości