• Dziś 10°/3°
  • Jutro /4°
  • Pojutrze /-2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów: Altana śmietnikowa na domofon [zdjęcia]

3 września 2019, 17:30, ak
fot. Anna Kluwak
Na osiedlu Górczyn w dwóch altanach śmietnikowych pojawiło się nowatorskie rozwiązanie. Aby wejść i wyrzucić śmieci trzeba wpisać kod. To pomysł Spółdzielni Mieszkaniowej Metalowiec, która postanowiła walczyć z bałaganem w altanach i podrzucaniem śmieci przez postronne osoby.

W sierpniu w dwóch altanach śmietnikowych przy ul. Jana Pawła II oraz Andersa zostało wprowadzone nietypowe i nowatorskie rozwiązanie. Mieszkańcy, aby wyrzucić śmieci muszą wpisać kod na cyfrowym domofonie. Wcześniej żadne miasto w Polsce nie postanowiło na takie zabezpieczenie śmietników.

- Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się nad zabezpieczeniem altan śmietnikowych przed osobami trzecimi. Chodziło nie tylko o osoby bezdomne, które szukając puszek robią bałagan w śmietnikach. Chcieliśmy zabezpieczyć altany również przed lokatorami z sąsiednich bloków. Nasi mieszkańcy wielokrotnie skarżyli się, że sąsiedzi z bloków obok podrzucali śmieci do altan należących do naszej spółdzielni. Przez to był straszny bałagan i śmieci nie zawsze były wyrzucane tam gdzie powinny – tłumaczy Krzysztof Kaczanowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Metalowiec.

Spółdzielnia postanowiła wprowadzić nowoczesne rozwiązanie, ponieważ zamek z kluczem nie do końca się sprawdzał. Wiele razy w innych miejscach dochodziło do takich sytuacji, że ktoś wynosząc śmieci zapominał klucza, więc odpady były zostawiane przed altaną. Czy też osoby wynajmujące mieszkanie nie otrzymywały klucza od altany i śmieci lądowały gdzie popadnie.

- Zabezpieczenie w postaci cyfrowego domofonu zostało zamontowane w dwóch altanach śmietnikowych na próbę. Zostało to zrobione przy okazji wymiany domofonów w blokach. Postawiliśmy na takie nowatorskie rozwiązanie, aby śmieci w danej altanie śmietnikowej mogli wyrzucić tylko mieszkańcy. Jeżeli okaże się że będzie tam bałagan, to będą za niego odpowiedzialni tylko i wyłącznie mieszkańcy danego bloku. Altanę otwiera się tym samym kodem, co domofon w klatce schodowej lub specjalnym żetonem, który również służy do otwierania domofonu – podkreśla prezes SM Metalowiec.

Władze spółdzielni podkreślają, że po pierwszych tygodniach od wprowadzenia tego rozwiązania, w altanach jest porządek, a mieszkańcy bardzo chwalą sobie takie zabezpieczenie. Przy okazji doprowadzania prądu do altan, zostało w nich zamontowane oświetlenie. W przyszłości chcą wprowadzić otwieranie na kod w pozostałych altanach śmietnikowych, które mają możliwość zamknięcia.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/5 Altana śmietnikowa na kod

1/5 Altana śmietnikowa na kod

2/5 Altana śmietnikowa na kod

2/5 Altana śmietnikowa na kod

3/5 Altana śmietnikowa na kod

3/5 Altana śmietnikowa na kod

4/5 Altana śmietnikowa na kod

4/5 Altana śmietnikowa na kod

5/5 Altana śmietnikowa na kod

5/5 Altana śmietnikowa na kod

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości