Wiadomości

Gorzów: Altana śmietnikowa na domofon [zdjęcia]

3 września 2019, 17:30, ak
fot. Anna Kluwak
Na osiedlu Górczyn w dwóch altanach śmietnikowych pojawiło się nowatorskie rozwiązanie. Aby wejść i wyrzucić śmieci trzeba wpisać kod. To pomysł Spółdzielni Mieszkaniowej Metalowiec, która postanowiła walczyć z bałaganem w altanach i podrzucaniem śmieci przez postronne osoby.

W sierpniu w dwóch altanach śmietnikowych przy ul. Jana Pawła II oraz Andersa zostało wprowadzone nietypowe i nowatorskie rozwiązanie. Mieszkańcy, aby wyrzucić śmieci muszą wpisać kod na cyfrowym domofonie. Wcześniej żadne miasto w Polsce nie postanowiło na takie zabezpieczenie śmietników.

- Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się nad zabezpieczeniem altan śmietnikowych przed osobami trzecimi. Chodziło nie tylko o osoby bezdomne, które szukając puszek robią bałagan w śmietnikach. Chcieliśmy zabezpieczyć altany również przed lokatorami z sąsiednich bloków. Nasi mieszkańcy wielokrotnie skarżyli się, że sąsiedzi z bloków obok podrzucali śmieci do altan należących do naszej spółdzielni. Przez to był straszny bałagan i śmieci nie zawsze były wyrzucane tam gdzie powinny – tłumaczy Krzysztof Kaczanowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Metalowiec.

Spółdzielnia postanowiła wprowadzić nowoczesne rozwiązanie, ponieważ zamek z kluczem nie do końca się sprawdzał. Wiele razy w innych miejscach dochodziło do takich sytuacji, że ktoś wynosząc śmieci zapominał klucza, więc odpady były zostawiane przed altaną. Czy też osoby wynajmujące mieszkanie nie otrzymywały klucza od altany i śmieci lądowały gdzie popadnie.

- Zabezpieczenie w postaci cyfrowego domofonu zostało zamontowane w dwóch altanach śmietnikowych na próbę. Zostało to zrobione przy okazji wymiany domofonów w blokach. Postawiliśmy na takie nowatorskie rozwiązanie, aby śmieci w danej altanie śmietnikowej mogli wyrzucić tylko mieszkańcy. Jeżeli okaże się że będzie tam bałagan, to będą za niego odpowiedzialni tylko i wyłącznie mieszkańcy danego bloku. Altanę otwiera się tym samym kodem, co domofon w klatce schodowej lub specjalnym żetonem, który również służy do otwierania domofonu – podkreśla prezes SM Metalowiec.

Władze spółdzielni podkreślają, że po pierwszych tygodniach od wprowadzenia tego rozwiązania, w altanach jest porządek, a mieszkańcy bardzo chwalą sobie takie zabezpieczenie. Przy okazji doprowadzania prądu do altan, zostało w nich zamontowane oświetlenie. W przyszłości chcą wprowadzić otwieranie na kod w pozostałych altanach śmietnikowych, które mają możliwość zamknięcia.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Fotoreportaż


1/5 Altana śmietnikowa na kod

1/5 Altana śmietnikowa na kod

2/5 Altana śmietnikowa na kod

2/5 Altana śmietnikowa na kod

3/5 Altana śmietnikowa na kod

3/5 Altana śmietnikowa na kod

4/5 Altana śmietnikowa na kod

4/5 Altana śmietnikowa na kod

5/5 Altana śmietnikowa na kod

5/5 Altana śmietnikowa na kod

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości