Będą zmiany na gorzowskim SORze

1 lipca 2019, 09:29, red
fot. archiwum
W październiku 2019 roku w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym szpitala w Gorzowie zostanie wprowadzony nowy system kwalifikacji pacjentów TOPSOR, czyli system elektroniczny, który pomoże w rejestracji pacjenta. W ramach projektu w szpitalu pojawi się biletomat, który pokaże pacjentowi ile będzie musiał czekać w kolejce, zanim zostanie przyjęty do lekarza.

Od listopada 2016 roku w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie obowiązywał system traige, w ramach którego pacjenci byli dzieleni na trzy grupy: czerwoną – wymagającą natychmiastowej pomocy, żółtą – z pomocą pilną, i zieloną, która na udzielenie pomocy może czekać nawet kilka godzin.

W tym roku, od 1 lipca w największych szpitalach w całej Polsce, a od 1 października w pozostałych placówkach ma zacząć obowiązywać nowy system kwalifikacji pacjentów, ale w skali pięciostopniowej. TOPSOR, bo tak nazywa się nowy program ma zmniejszyć kolejki pacjentów na szpitalnym SORze oraz zdecydować kto w pierwszej kolejności zostanie przyjęty do lekarza.

Na czym będzie polegał TOPSOR? Po wstępnej ocenie zdrowia, pacjentowi zostanie nadany określony priorytet przyjęcia wynikający bezpośrednio z jego stanu zdrowia. Będzie to kolor czerwony, pomarańczowy albo żółty. W przypadku czerwonego oznaczać będzie, że ta osoba musi być natychmiast przyjęta. Kolor pomarańczowy oznacza, że pacjent na pomoc będzie oczekiwał maksymalnie 10 minut, kolor żółty oznacza, że pomoc będzie udzielona najpóźniej do godziny. Wprowadzone też zostaną dwa inne kolory priorytetów - zielony i niebieski. Ich posiadacze po wstępnej ocenie będą informowani o tym, gdzie mogą uzyskać pomoc np. o możliwości zgłoszenia się do placówki, w której świadczone są usługi z zakresu nocnej opieki lekarskiej.

Mówiąc prościej, każdy pacjent, który przyjdzie na SOR dostanie bilet z numerem, a następnie opaskę z kolorem wskazującym kategorię do której został zakwalifikowany. Dzięki temu będzie można na bieżąco śledzić informację o przewidywanym czasie oczekiwania na przyjęcie do lekarza. Nowy system TOPSOR będzie obowiązywał w gorzowskim szpitalu od 1 października 2019 roku.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości