Idą ekstremalne upały

19 czerwca 2019, 13:18, red
fot. archiwum
Według Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych na nasz kontynent w najbliższych dniach dotrze fala ekstremalnych upałów. Temperatura w Gorzowie i na zachodzie Polski może wynieść nawet 40 stopni Celsjusza w cieniu.

To ma być najgorętszy czerwiec od ponad 200 lat – tak wynika z najnowszych danych Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych, które zapowiada że w najbliższych dniach do Europy i Polski dotrze fala ekstremalnych upałów znad Afryki.

Według prognoz - upał będzie nadciągał od wschodnich wybrzeży Hiszpanii, następnie 25 czerwca przejdzie przez południową Francję, 26 czerwca dotrze do Niemiec, a w czwartek 27 czerwca dotrze do zachodniej Polski. Jeśli przewidywania się sprawdzą, to w Gorzowie i w całym województwie lubuskim temperatura może osiągnąć nawet 40 stopni Celsjusza w cieniu, co oznacza pobicie rekordu z 1811 roku.

Część meteorologów nie wierzy w te wyliczenia i ma nadzieję, że Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych źle wyliczyło prognozę. - Ekstremalna prognoza, czyli 40 stopni w cieniu! Taką właśnie taką właśnie temperaturę wyliczył dziś model ECMWF dla zachodniej Polski na czwartek 27 czerwca. Tutaj jednak należy dobitnie zaznaczyć, że ten scenariusz pogodowy dotyczy samego końca horyzontu prognozy operacyjnej. Jest więc bardzo duże prawdopodobieństwo, że pogoda potoczy się nieco inaczej - komentuje serwis MeteoGroup Polska.

Osoby, które nie muszą nie powinny wychodzić na dwór. A jeżeli ktoś nie może zostać w domu, to powinien pamiętać o piciu dużej ilości wody, unikania picia alkoholu i kawy, ponieważ to sprzyja odwodnieniu. Ważne jest również lekkie i przewiewne ubranie, nakrycie głowy i krem z wysokim filtrem.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości