Wiadomości

Protest i blokada krajowej 22 pod Gorzowem

17 maja 2019, 11:26, ak
fot. Gmina Kłodawa
We wtorek 21 maja na rondzie w Różankach odbędzie się blokada drogi krajowej nr 22 i protest przeciwko budowie biogazowni. W manifestacji wezmą udział mieszkańcy nie tylko Różanek, ale również Wawrowa i Janczewa. Organizatorzy zachęcają do włączenia się w protest również mieszkańców Gorzowa.

Mieszkańcy gminy Kłodawa oraz gminy Santok nie zgadzają na budowę biogazowni przy drodze krajowej nr 22 obok osiedla Różanki-Szklarnia. Na ten temat pisaliśmy w tekście „Biogazownia na trasie z Gorzowa do Różanek”. Jak się okazuje, inwestycją „towarzyszącą” ma być budowa 33 kurników tuż obok biogazowni, w których ma być hodowane blisko 1,6 mln kur rocznie.

- Mamy ogromną mobilizację wśród mieszkańców Różanek, Wawrowa, Janczewa. Złożyliśmy także wniosek o przedłużenie okresu w którym można składać wnioski i uwagi do postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach planowanej inwestycji. Mamy nadzieję, że uda się go wydłużyć i że mieszkańcy Zacisza i Manhattanu także zainteresują się tym bardzo poważnym problemem - podkreśla Hanna Kukawka-Walczak, mieszkanka Janczewa.

Dlatego też mieszkańcy Różanek, Wawrowa i Janczewa planują we wtorek 21 maja o godz. 16 protest przeciwko budowie biogazowni. Na ten moment udział w proteście zapowiedziało blisko 80 osób. Zablokowane zostanie w związku z tym rondo w Różankach w ciągu drogi krajowej nr 22.

Jak podkreślają przeciwnicy budowy biogazowni i kurników, obie inwestycje niosą za soboą pogorszenie jakości życia mieszkańców gmin Kłodawa, gminy Santok i mieszkańców Gorzowa na wylocie w stronę Różanek. Ale również wiąże się to z problemami z zagospodarowaniem odchodów zwierzęcych i przenawożeniem gleb, zagrożeniem chorobami odzwierzęcymi czy problemami za zagospodarowaniem zwierząt padłych. Mieszkańcy twierdzą również, że obie inwestycje będą spowodują wzrost hałasu, zanieczyszczenie powietrza, spadek wartości gruntów i zagrożenie dla lokalnego biznesu, w tym spadek rozwoju agroturystyki.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości