Szprychą przez Zbąszynek w głąb Polski

25 marca 2019, 16:11, mk
fot. PKP Polskie Linie Kolejowe
Gorzów ma to szczęście, że znalazł się na liście miast, które mają być połączone szybką koleją z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Pomysłodawcy tego projektu pokazali oficjalnie przebieg trasy nowych linii kolejowych. Pytanie tylko, czy obietnice wybudowania tysięcy kilometrów torów, nie jest jedynie przedwyborczą obietnicą?

O planowanej we wciąż nieustalonych bliżej ramach czasowych inwestycji pisaliśmy pod koniec 2017 roku w artykule pt. „Szybką koleją pojedziemy przez Zbąszynek?”. Wówczas było więcej znaków zapytania. Dziś już wiemy, że do 2027 roku, kiedy to ma zostać uruchomiony CPK, pociągiem z Gorzowa mamy odjeżdżać przede wszystkim w kierunku Zbąszynka. W planie budowy linii kolejowych „gorzowska” odnoga określona jest mianem szprychy numer 9. Dojazd do lotniska pod Warszawą ma zająć 2.5 godziny, a linia prowadzona będzie przez Zbąszynek, Poznań, Kalisz, Sieradz i Łódź.

Tyle doniesienia prasowe. Teraz zejdźmy na ziemię. Od września ubiegłego roku mieliśmy już jeździć bez przeszkód przez wyremontowaną estakadę kolejową. Mamy koniec marca i wszystko wskazuje na to, że w końcu w czerwcu, po blisko rocznym opóźnieniu pojedziemy jednym torem w kierunku Krzyża. Dostaniemy też do dyspozycji dawno zapomniany drugi peron na dworcu kolejowym. Pytanie tylko po co, skoro przez tę część dworca przejeżdżać będzie w ciągu raptem 9 par pociągów regionalnych i jeden dalekobieżny.

Wciąż też nie ma odpowiedzi w sprawie ewentualnej elektryfikacji linii kolejowej do Krzyża. Jak zapewniały obecne władze, decyzję w tej sprawie powinniśmy poznać w pierwszym kwartale 2019 roku. Problem w tym, że pierwszy kwartał kończy się 31 marca i jak to zwykle bywa – będzie kolejne opóźnienie. Tym razem w przedstawieniu wyników studium. Jak dowiedział się portal gorzowianin.com, to, czy do elektryfikacji w ogóle dojdzie, dowiemy się dopiero w… drugiej połowie roku.

- Ma to związek z koniecznością dostosowania dokumentacji do „Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 13 września 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych oraz bocznic kolejowych z drogami i ich usytuowanie" (Dz. U. 2018 poz. 1876). Pełna dokumentacja dla ww. zadania będzie gotowa do końca roku – pisze w odpowiedzi na nasze pytania Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości