Szybką koleją pojedziemy przez Zbąszynek?

26 listopada 2017, 18:41, mk
Nie przez Krzyż, tylko przez Skwierzynę i Zbąszynek pojedziemy szybkim pociągiem w głąb kraju. Jeżeli obecna władza zrealizuje swoje plany, szybka kolej dotrze do nas nie ze wschodu, ale z południa.

Dyskusje na temat elektryfikacji linii kolejowej na odcinku Kostrzyn – Gorzów – Krzyż trwają już latami. Obecnie PKP PLK są nawet w trakcie wyłonienia firmy, która zdiagnozuje, czy położenie druta do naszego miasta od strony Krzyża jest ekonomicznie uzasadnione. Studium wykonalności ma powstać do końca I kwartału 2019 roku. To jest więc melodia przyszłości.

Bardziej konkretne plany dla miast typu Gorzów mają zwolennicy budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Lotnisko położone tuż pod Warszawą ma być doskonale skomunikowane z głównymi miastami w naszym kraju. W ramach budowy CPK ma powstać 920 kilometrów nowych linii kolejowych. Jednym z założeń budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego ma być eliminacja wykluczenia transportowego miast i mieszkańców, poprzez zapewnienie szybkiego dojazdu do CPK, a tym samym również do Warszawy.

Przy okazji budowy CPK ma powstać krajowy systemu pasażerskiego transportu kolejowego stanowiącego atrakcyjną alternatywę dla transportu drogowego. Mapy, które dostępne są w opracowaniu, pokazują, że nowa – szybka linia kolejowa ma połączyć CPK z naszym miastem już w 2025 roku. Pociągiem z Gorzowa pojedziemy przez Zbąszynek, Poznań i Łowicz prosto do CPK. Stamtąd będziemy mogli szybko dojechać nie tylko do Warszawy, ale też do Krakowa, Katowic, czy nawet Białegostoku. Jednym z podstawowych założeń CPK jest skomunikowanie go z największymi miastami w Polsce w ciągu 2-2,5 godz.

Pomysł ciekawy, bo przy okazji modernizacji doczeka się wyjątkowo zniszczona linia przez Skwierzynę i Międzyrzecz do Zbąszynka. Przebudowa i elektryfikacja tego odcinka będzie zapewne mniej kosztowna, ale też ekonomicznie uzasadniona.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości