Wiadomości

Gorzowianie nie segregują prawidłowo śmieci

16 stycznia 2019, 12:06, red
fot. archiwum
Od ponad roku w Gorzowie działa nowy system gospodarki odpadami z podziałem na 5 frakcji. Niemal wszyscy mieszkańcy miasta deklarują segregowanie śmieci, jednak nie widać tego w trakcie odbierania odpadów. Dlatego też Związek Celowy Gmin MG6 apeluje do gorzowian o segregowanie śmieci.

Nowy system gospodarki odpadami z podziałem 5 frakcji: papier, szkło, plastik i metal, odpady biodegradowalne oraz pozostałe po segregacji obowiązuje w Gorzowie i okolicznych gminach od 7 stycznia 2018 roku. Dlatego też Związek Celowy Gmin MG6 wraz z firmami Eneris Surowce, Inneko i Laguna postanowił podsumować ostanie 12 miesięcy jeżeli chodzi o odbiór odpadów.

- Wprowadzenie nowych zasad odbioru i zagospodarowania odpadów w zeszłym roku to była duża zmiana zarówno dla gorzowian, jak i firm odbierających odpady. Wymagało to przede wszystkim dostarczenia mieszkańcom nowych pojemników na odpady i worków, nowych harmonogramów wraz z ulotkami dotyczącymi zasad segregowania. Ważne były też działania edukacyjne dla dzieci i dorosłych, zachęcające, a przede wszystkim utrwalające zasady prawidłowego segregowania na 5 frakcji - komentuje Katarzyna Szczepańska, dyrektor Biura Związku Celowego Gmin MG6.

W 2018 roku na terenie całego ZCG MG-6 zebrano ponad 3 600 ton szkła, plastiku, papieru, które nie trafiły na wysypisko. To surowce, które na wstępnym etapie, najlepszym dla dalszego odzysku, wysegregowali mieszkańcy.

Niestety to, co deklarują mieszkańcy Gorzowa nie zawsze ma pokrycie w rzeczywistości. Chodzi tutaj przede wszystkim o segregowanie odpadów. Aż 95% mieszkańców Gorzowa deklaruje segregację śmieci na 5 frakcji, jednak nie przekłada się to na jakość odbieranych odpadów, które nie są segregowane we właściwy sposób.

Dlatego też Związek Celowy Gmin MG6 razem z firmami odbierającymi śmieci apeluje do wszystkich mieszkańców o dokładniejsze sortowanie odpadów. Od tego zależy nie tylko jakość środowiska, czystość altan, ale także to ile pieniędzy zostanie w portfelach gorzowian.

- Od roku uczymy się właściwej segregacji i liczby pokazują, że osiągamy duży postęp, ale im więcej surowców udaje się odzyskać, tym łatwiej robić kolejne kroki. Zachęcam każdego mieszkańca do pełnej, prawidłowej segregacji podczas wyrzucania odpadów do śmietnika, bo to podstawowy, realny wkład w dbałość o środowisko, przejaw wysokiej kultury i świadomości ekologicznej, a ostatecznie także tańsza opcja pozbywania się odpadów. – podkreśla Tomasz Bielański, dyrektor operacyjny Eneris Surowce Oddział w Gorzowie Wielkopolskim.

Ekonomia odpadów

Oprócz konieczności dbania o środowisko, ważna jest też motywacja ekonomiczna, skłaniająca do segregacji odpadów. Na terenie Związku Celowego Gmin MG-6 stawka za odbiór odpadów segregowanych wynosi 15 zł od osoby, a niesegregowanych 22 zł od osoby. Przeciętna 4-osobowa rodzina deklarując segregację odpadów oszczędza rocznie 336 zł.

Trzeba jednak pamiętać, że powinna być to segregacja prawidłowa, zgodnie z podziałem na 5 frakcji. Pracownicy firm odbierających odpady z gospodarstw domowych mają obowiązek kontrolować zawartość pojemników i zgłaszać przypadki niewłaściwej segregacji odpadów w danej nieruchomości.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości