Ta ostatnia niedziela… na zakupy

2 grudnia 2018, 22:43, red
Od stycznia 2019 roku zaczną obowiązywać nowe zasady, jeżeli chodzi o handel w niedzielę. Według nich sklepy będą czynne tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Tak, aby już od 2020 roku obwiązywał całkowity zakaz handlu.

Ustawa ograniczająca handel zaczęła obowiązywać w marcu 2018 roku. Według nowych przepisów zakupy w sklepach mogliśmy zrobić tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W soboty, które poprzedzały niedziele z zakazem handlu sklepy przeżywały prawdziwe oblężenie, zwłaszcza przez pierwsze tygodnie od wejścia w życie ustawy.

Grudzień jest wyjątkowym miesiącem, ponieważ zakupów nie zrobimy tylko w jedną niedzielę – 9 grudnia. Z kolei 16 i 23 grudnia sklepy będą otwarte, ponieważ zapisy ustawy mówią o tym, że dwie niedziele tuż przed Świętami Bożego Narodzenia są handlowe. W przypadku Wigilii sklepy będą czynne tylko do godz. 14.

Natomiast już od stycznia 2019 roku szykują się kolejne zmiany. Po Nowym Roku zakupy zrobimy już tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu. - Przywracamy w ten sposób niedzielę rodzinie, tak aby ten dzień przybrał swój pierwotny sens i aby można było go świętować z bliskimi – mówiła w marcu minister Elżbieta Rafalska

Zmiany, które zostaną wprowadzone w 2019 roku, to kolejny etap jeżeli chodzi o ograniczenie handlu w niedzielę. Tak, aby w 2020 roku wprowadzić całkowity zakaz handlu, z wyjątkiem siedmiu niedziel w roku. Od 2020 roku będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i dodatkowo ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości