Zdążyć przed zimą, czyli pare słów o przygotowaniu auta

20 listopada 2018, 14:46
Zbliża się okres zimowy. Dla kierowców bywa on trudniejszy niż inne pory roku. Niektórzy używają samochodu codziennie, aby dojechać np. do pracy. Inni sporadycznie poruszają się autem np. w celu zrobienia większych zakupów czy odwiedzenia rodziny. Nieważne kto i jak często używa samochodu, każdy powinien odpowiednio zadbać o swój środek transportu przed sezonem zimowym.

Po pierwsze - wymiana opon 

Zmiana opon z letnich na zimowe jest kluczowa. To najważniejsza czynność, wpływająca bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy, jaką powinien wykonać każdy właściciel samochodu. Niestety, przed wystąpieniem pierwszych przymrozków, kiedy najwięcej osób zmienia opony, należy liczyć się z dużymi kolejkami w serwisach wulkanizacyjnych. Jedną z recept na zaoszczędzenie czasu jest uprzednie umówienie się za pośrednictwem internetu z wybranym warsztatem na konkretny dzień i godzinę. Teoretycznie powinniśmy wtedy przyjechać i od ręki zmienić opony w naszym samochodzie. 

A może opony wielosezonowe?

W ostatnich czasach coraz częściej pojawia się temat opon wielosezonowych. Opony te w większości mają oznaczenia 3PMSF, co oznacza, iż formalnie są one oponami zimowymi. Czy są one bezpieczne w warunkach zimowych? Według specjalistów z niemieckiego klubu ADAC, którzy testowali opony całoroczne, wypadają one gorzej w porównaniu z oponami sezonowymi. Można się jednak zastanowić nad kupnem opon wielosezonowych, gdy jeździ się niewiele i spokojnie, głównie po mieście, a dodatkowo ważny jest aspekt ekonomiczny. W bardziej ekstremalnych warunkach pogodowych, przy bardziej dynamicznej jeździe i pokonywaniu dużej ilości kilometrów (>5 tys. km/rok) lepiej jest mieć dwa komplety opon. Są one bardziej przygotowane do diametralnie różnych warunków pogodowych panujących latem i zimą. 

Stan akumulatora 

Chyba większość kierowców doświadczyła kiedyś problemu z odpaleniem silnika w zimie. Mógł on wynikać ze złego stanu akumulatora. Z tego powodu warto sprawdzić przed sezonem zimowym napięcie na akumulatorze oraz poziom elektrolitu. Taką kontrolę najłatwiej jest przeprowadzić za pomocą urządzenia zwanego multimetrem. Urządzenie należy ustawić za pomocą pokrętła na opcję pomiaru napięcia prądu stałego w zakresie automatycznym lub do 20 V. Specjalne kable trzeba podłączyć w odpowiednie miejsca multimetra z jednej strony, a z drugiej strony podłączyć do biegunów akumulatora nie zdejmując klem. Wynik należy odczytywać jako wartość bezwzględną (sugerować się liczbą, a nie znakiem + lub -). Prawidłowe parametry wahają się od 13,8 V do 14,4 V. Jeżeli wynik Twojego akumulatora jest niższy, oznacza to, że nie działa on poprawnie. Większość akumulatorów jest bezobsługowych - oznacza to, że poza sprawdzeniem napięcia właściwie nic więcej nie możemy z nimi zrobić. Inaczej jest w przypadku starych akumulatorów, które na obudowie mają oznaczony wymagany poziom elektrolitu. W upalne dni lub po długotrwałym utrzymywaniu się wysokiej temperatury akumulatora woda z elektrolitu może odparować. Jego poziom obniża się wtedy poniżej normy. W takim przypadku należy uzupełnić braki poprzez dolanie wody destylowanej do prawidłowego poziomu. Czynności tych nie można wykonywać na włączonym silniku.  Następnym krokiem będzie kontrola styków na akumulatorze. Jeżeli są one zardzewiałe, należy je wyczyścić i zabezpieczyć smarem grafitowym. Warto również zadbać o stan kabli doprowadzających prąd do świec zapłonowych. W tym celu, przy wyłączonym silniku, należy je odpiąć i wyczyścić, a następnie zamontować ponownie. 

Płyny eksploatacyjne i olej silnikowy

Olej silnikowy jest również ważnym elementem, którego stan należy sprawdzić przed zimą. Chodzi głównie o jego poziom. Gdy jest go za mało, należy uzupełnić go odpowiednią ilością, mając na uwadze fakt, iż w temperaturach ujemnych substancja ta gęstnieje. Jeżeli zbliża się akurat termin wymiany oleju silnikowego - nie należy się długo zastanawiać, tylko go wymienić. Świeży olej silnikowy najdłużej zachowa swoje właściwości w warunkach zimowych. Warto sprawdzić również stan układu chłodzenia. Należy zacząć od kontroli jego szczelności. Jeżeli jest szczelny, to prawdopodobnie będzie wszystko w porządku i już tylko dla pewności zostanie nam sprawdzenie temperatury, przy której płyn zamarza. Optymalną temperaturą zamarzania płynu chłodniczego w warunkach zimowych jest -37oC. Można ją sprawdzić za pomocą areometru, taniego urządzenia, do którego należy wlać próbkę płynu, a wskazówka pokaże odpowiedni wynik w stopniach Celsjusza. Gdy okaże się, że układ nie jest szczelny, najlepiej zgłosić się do mechanika, który usunie usterkę. Zamrożenie substancji chłodzącej może spowodować uszkodzenie silnika. Kolejnym ważnym płynem eksploatacyjnym jest płyn hamulcowy. Przed zimą należy sprawdzić jego jakość, gdyż wpływa ona bezpośrednio na działanie układu hamulcowego. Przy okazji warto przyjrzeć się tarczom i klockom hamulcowym, a w przypadku ich dużego zużycia, wymienić je. 

Światła

Dobra widoczność w warunkach zimowych to podstawa bezpiecznej jazdy. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy wszystkie światła działają. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, należy wymienić nieświecące żarówki. Jeżeli chodzi o światła mijania, to zawsze powinno się wymieniać żarówki parami, gdyż nowa może dawać inny refleks od tej starej, co w efekcie może utrudniać regulację świateł. Kolejnym krokiem jest ustawienie świateł. O tym, jakie jest to ważne powinien wiedzieć każdy, kto choć raz jechał po zmroku. Często zdarza się, że jadący z naprzeciwka samochód oślepia swoimi światłami kierowcę. Najczęściej jest to spowodowane złym ustawieniem świateł. Oczywiście samo ustawienie też jest zależne od różnych parametrów takich jak np. obciążenie pojazdu, czy urządzenie do ustawiania świateł. Większość samochodów posiada opcję "auto", dzięki czemu nie musimy przejmować się dokładną regulacją. W starszych samochodach spotkamy się najczęściej z manualnymi systemami ustawienia świateł. Najprościej jest zgłosić się na dowolną stację kontroli pojazdów. Specjaliści tam pracujący są odpowiednio przeszkoleni i regulacja świateł mijania zajmuje im dosłownie chwile. Posiadają oni specjalny korektor pochylenia świateł, dzięki czemu czynność ta jest dla nich bardzo prosta. Większość z nich pobierze od nas za to niewielką opłatę. 

Wycieraczki

Wycieraczki stanowią kolejny bardzo ważny element. Co prawda panuje przekonanie, że przed zimą lepiej nie wymieniać wycieraczek, można to zrobić na wiosnę, kiedy gumy nie będą narażone na niskie temperatury. Jest to tylko po części prawda, ponieważ przy dobrym stanie piór, faktycznie nie ma potrzeby ich wymiany. Wymiana jest jednak konieczna, kiedy nasze wycieraczki nie działają najlepiej i pozostawiają na szybie smugi. Pamiętajmy również, że w sezonie zimowym należy odpowiednio zadbać o gumy na wycieraczkach i zapobiegać ich przymarzaniu do szyby. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnej maty na szybę, która jednocześnie skróci czas odśnieżania przedniej szyby samochodu.  Przed jazdą można również przetrzeć wycieraczki miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym, który usunie wszystkie zanieczyszczenia. 


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości