Podczas specjalnie zwołanej na wtorek 6 listopada Sesji Rady Miasta, gorzowscy radni podejmą uchwałę w sprawie zaciągnięcia zobowiązania w wysokości 97 tys. zł na rok 2019 w celu realizacji zadania inwestycyjnego "Zakup nowych autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania dla miasta Gorzowa".
Wszystko przez to, że władze Gorzowa zamierzają kupić 8 nowych autobusów elektrycznych. Inwestycja obejmie również budowę, zakup i instalację stałych elementów infrastruktury technicznej oraz wyposażenia służącego i niezbędnego do ładowania baterii autobusów. W planach jest budowa 3 stacji ładowania pojazdów na pętlach autobusowych przy ul. Marcinkowskiego, Śląskiej i Dekerta. Ponadto zostaną wybudowane 4 stacje do ładowania na terenie zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie.
Pieniądze mają zostać przeznaczone na przygotowanie dokumentów niezbędnych do aplikowania o środki zewnętrzne - przygotowania programu funkcjonalno-użytkowego oraz studium wykonalności. Miasto zamierza przystąpić do konkursu w ramach działania "6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”.
Co istotne, Gorzów testował w czerwcu 2018 roku przed 2 tygodnie autobus elektryczki marki Solaris, który był zasilany żelowymi bateriami Li-Jon o pojemności 240 kWh. Napięcie w bateriach wynosi 600 V i to ma wystarczyć na 130-140 kilometrów ciągłej jazdy. Oznacza to, że na jednym cyklu ładowania, który trwa około 6 godzin, autobus może 14 razy przejechać całą trasę linii 104 (długość to 9,5 km). Jednak to jakiej marki autobusy trafią do Gorzowa pozostaje wciąż kwestią otwartą.
- Specyfikacje przygotowujemy na autobusy typu maxi, czyli 12-metrowe pojazdy z określoną ilością miejsc dla pasażerów i wszystkimi niezbędnymi udogodnieniami. Obecnie na rynku mamy dwóch największych producentów autobusów elektrycznych takich jak Ursus i Solaris. To jakie pojazdy trafią do naszego miasta będzie zależało od tego, kto zgłosi się do przetargu i jaką ofertę złoży. Na ten moment wyprodukowanie jednego autobusu elektrycznego to koszt ponad 2 milionów złotych. Dlatego też kluczowe w zakupie pojazdów będzie otrzymane dofinansowanie – tłumaczy w rozmowie z portalem gorzowianin.com Roman Maksymiak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie.
Tym samym za zakup 8 autobusów elektrycznych miasto będzie musiało zapłacić co najmniej 16 mln zł. Jak przyznaje prezes MZK pierwszych elektrycznych pojazdów możemy spodziewać się w Gorzowie najwcześniej pod koniec 2020 roku, ponieważ produkcja 1 autobusu zajmuje około 1,5 roku.
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |