Wiadomości

Fajerwerki w Gorzowie. Strzelać czy nie strzelać?

20 października 2018, 18:36, ak
fot. archiwum
Miłośnicy zwierząt napisali do prezydenta petycję, w której proszą o wydanie zarządzenia o odstąpieniu od używania fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych powodujących hałas podczas miejskich imprez, w tym również podczas Sylwestra.

Pokaz sztucznych ogni to nieodzowny element Sylwestra, ale również wielu miejskich imprez. Fajerwerki możemy zobaczyć podczas Dni Gorzowa, na Koniec Lata Party czy po zakończeniu ostatniego w sezonie meczu Stali Gorzów. Dlatego też wiele osób nie wyobraża sobie świętowania bez strzelania fajerwerkami czy petardami, zwłaszcza podczas sylwestrowej nocy.

Natomiast obrońcy praw zwierząt apelują co roku o to, aby z zrezygnować z pokazów sztucznych ogni ze względu na dobro zwierząt. Tak było też w 2017 roku, kiedy do prezydenta Gorzowa trafiła petycja w której miłośnicy zwierząt prosili, aby Gorzów oficjalnie zrezygnowały z pokazu sztucznych ogni 31 grudnia na bulwarze. Jednak petycja złożona w magistracie nie dostała pozytywnej odpowiedzi urzędników i pokaz fajerwerków odbył się.

Teraz do magistratu wpłynęła nowa petycja, w której obrońcy praw zwierząt chcą, aby miasto całkowicie zakazało strzelania fajerwerkami podczas imprez miejskich i sportowych.

- Zwracamy się z prośbą o wydanie zarządzenia o odstąpieniu od używania materiałów pirotechnicznych powodujących hałas do władz miasta, spółek miejskich oraz instytucji nadzorowanych przez miasto podczas imprez miejskich i sportowych odbywających się na terenie miasta. Postulujemy rozszerzenie zakazu używania materiałów pirotechnicznych w miejscach publicznych także 31 grudnia i 1 stycznia – piszą autorzy petycji.

Jak tłumaczą w piśmie do prezydenta miłośnicy zwierząt - dla mieszkańców taki pokaz to kilka minut rozrywki bez której mogą się obejść, natomiast dla zwierząt to ogromny stres i zagrożenie na które zarażamy się zupełnie niepotrzebnie. Fajerwerki to rozrywka głośna, zagrażająca zdrowiu i życiu zwierząt, zarówno domowych, posiadających właścicieli, jak i tych bezdomnych. Kilka minut takiego bardzo nieprzyjemnego doświadczenia jest dla zwierząt niewyobrażalnym stresem. Na dźwięk petard i fajerwerków mnóstwo psów i kotów wpada w histerię. Wiele zwierząt w panice ucieka i gubi drogę powrotną do domu, a ogromna część umiera na zawał. Cierpią też zwierzęta gospodarskie i te dziko żyjące w mieście. Niejednokrotnie zdezorientowane i ogłuszone ptaki giną w zderzeniu z budynkami i drzewami.

- Ze względu na interes publiczny, prosimy o odstąpienie od używania materiałów pirotechnicznych na terenie miasta. Jesteśmy przekonane i przekonani, że naszą prośbę podziela spora część mieszkańców i mieszkanek Gorzowa - podkreślają autorzy petycji.

A jakie jest wasze zdanie? Powinniśmy zrezygnować z pokazu sztucznych ogni podczas miejskich i sportowych imprez czy też pozostać przy tym, co jest obecnie?

Ankieta

Fajerwerki w Gorzowie?

  • Miasto powinno zrezygnować z fajerwerków14.07%
  • Pokaz fajerwerków musi zostać58.68%
  • To strata kasy, lepiej przeznaczyć ją na coś innego11.28%
  • Lepszy byłby pokaz laserów12.36%
  • Nie interesuje mnie to3.61%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 1578

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości