Wiadomości

Pociągi ruszą w grudniu. Będzie ich więcej

29 sierpnia 2018, 13:01, red
fot. archiwum
Według nieoficjalnych informacji już w grudniu tego roku przez Gorzów przejeżdżać mają pociągi jadące ze Szczecina w kierunku Warszawy, czy Przemyśla. Wszystko to ma związek z remontem linii kolejowej na odcinku Szczecin Dąbie – Dobiegniew.

Cztery lub nawet sześć dodatkowych pociągów spółki Intercity ma być skierowane okrężną trasą przez Gorzów i Krzyż/Zbąszynek w kierunku Poznania, Warszawy, czy Przemyśla. PKP Intercity, aby nie stracić dofinansowania z UE musi modernizować tę linię kolejową pomiędzy Szczecinem a Poznaniem. Najwięcej do zrobienia zostało na odcinku Szczecin Dąbie – Dobiegniew. Kilka dni temu PKP PLK rozpisało trzy osobne przetargi na prace torowe. Jak podaje portal rynek-kolejowy.pl, prace na wspomnianych odcinkach mają być prowadzone w okresie od 20 lutego 2019 r. do 30 listopada 2020 r.

Co to oznacza dla Gorzowa? Zwiększony ruch pasażerski, ponieważ część pociągów dalekobieżnych do i ze Szczecina pojedzie „Nadodrzanką” przez Rzepin, ale kilka par pociągów ma być skierowana przez Gorzów – Krzyż/Zbąszynek. Planowane zmiany w trasach kilku dalekobieżnych pociągów mają nastąpić jeszcze w grudniu 2018 roku. Dlatego tak ważne jest zakończenie remontu gorzowskiej estakady.

Według naszych informacji, przez Gorzów mają przejeżdżać takie pociągi jak:
- TLK Osterwa relacji Szczecin Główny — Kraków Główny/Przemyśl Główny (pojedzie przez Krzyż);
- IC Warta do Warszawy pojedzie przez Skwierzynę, Międzyrzecz i Zbąszynek;
- IC Gałczyński relacji Szczecin Główny — Warszawa Wschodnia (także przez Zbąszynek);
- IC Kociewie do Gdyni – bez zmian pojedzie przez Krzyż.

Jeszcze kilka miesięcy temu był pomysł, aby to nocne połączenie ze Świnoujścia było obsługiwane przez ETZ (składy elektryczne). Wówczas to nie byłoby możliwości łączenia wagonów z Gorzowa w Krzyżu. Ostatecznie jednak z tej wersji zrezygnowano i TLK Uznam wciąż będzie składem wagonowym. Według informacji od jednego z naszych czytelników, nocnym pociągiem do Warszawy pojedziemy przez... Kostrzyn. Tamtędy prowadzić będzie trasa pociągu ze Szczecina. Wagony z Gorzowa zamiast w Krzyżu łączone będą właśnie w Kostrzynie.

Dziennikarzu! Jeżeli wykorzystujesz w swoich doniesieniach informacje, które przeczytałeś na naszym portalu – podaj proszę źródło. Szanuj naszą pracę!

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości