Wiadomości

Co z parkowaniem za 9 zł w Gorzowie?

11 lipca 2018, 11:14, ak
fot. gorzowianin.com
Jeszcze w tym roku w 39 miastach Polski, w tym w Gorzowie samorządy będą mogły utworzyć nowe strefy płatnego parkowania tzw. strefy śródmiejskie, w których opłata za pierwszą godzinę parkowania będzie wynosić nawet 9 zł. Prezydent Jacek Wójcicki podkreśla, że jak na Gorzów taka cena jest nierealna.

W grudniu ubiegłego roku na łamach portalu gorzowianin.com pisaliśmy o planach ministerstwa rozwoju w sprawie wytyczenia nowej strefy płatnego parkowania tzw. strefy śródmiejskiej w 39 miastach Polski powyżej 100 tysięcy mieszkańców, w tym również w Gorzowie. Teraz, na początku lipca Sejm przyjął nowelizację ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym w skład której wchodzi również opłata za parkowanie. Teraz ustawa trafi jeszcze do Senatu, a następnie na biurko prezydenta.

Jeżeli w Gorzowie zostałaby wyznaczona strefa śródmiejska, wówczas obowiązywałaby opłata w wysokości 9 złotych za pierwszą godzinę parkowania. Natomiast za drugą i trzecią godzinę zapłacilibyśmy po 10,80 zł, a dopiero za czwartą godzinę również 9 zł. Obecnie za godzinę parkowania w SPP w Gorzowie płacimy 2,5 zł. Rząd tłumaczy, że ustawa miałaby skłonić większą ilość osób do zostawienia auta w domu i przesiadki na komunikację miejską.

Ministerstwo rozwoju podkreśla, że wejście w życie przepisów nie oznacza automatycznego podniesienia opłat za parkowanie. W tym przypadku decyzja będzie należeć do samorządów, czyli do gorzowskich radnych. Zatem czy jest szansa w naszym mieście na stworzenie strefy śródmiejskiej i opłaty w wysokości 9 zł za parkowanie?

- W najbliższym czasie nie planujemy żadnych zmian w polityce parkingowej. Obecnie pół miasta jest rozkopane i nie do pomyślenia byłoby wprowadzenie większych opłat. Same założenia ustawy są słuszne, jednak Gorzów to nie Warszawa, a 9 zł to bardzo wysoka opłata. Ta cena może jest odpowiednia dla Warszawy, ale na pewno nie jest dopuszczalna dla Gorzowa. Trwają remonty, odebraliśmy mieszkańcom sporą liczbę miejsc parkingowych i w tej sytuacji na pewno nie będzie żadnych zmian. Kiedy będziemy mieli już odpowiednią infrastrukturę, nowe drogi i ścieżki rowerowe, to będzie można zastanowić się nad utworzeniem nowej strefy, ale na pewno nie za takie pieniądze – komentuje Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości