Wiadomości

Parkowanie w centrum nawet za 9 zł?

6 grudnia 2017, 18:02
fot. Anna Kluwak
W centrach aż 39 miast w Polsce będzie można pobrać nawet 9 złotych na pierwszą godzinę parkowania. To nowa propozycja ministerstwa rozwoju, która dotyczy miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Wśród nich jest m.in. Gorzów.

Jak podaje Rzeczpospolita ministerstwo rozwoju chce, aby w 39 miastach w Polsce powyżej 100 tysięcy mieszkańców można było wytyczać dodatkową strefę płatnego parkowania, tzw. śródmiejską. Dzięki temu można by było wprowadzić wyższą opłatę parkingową, nawet w kwocie 9 złotych za pierwszą godzinę parkowania. Rząd chce w tej sposób skłonić większą ilość osób do zostawienia auta w domu i przesiadki na komunikację miejską

Wcześniej projekt zakładał, że zmiana miałaby dotyczyć tylko 16 miast powyżej 200 tys. mieszkańców. Jednak ministerstwo zdecydowało o zwiększeniu zasięgu o kolejne 23 miasta – jest to efekt konsultacji publicznych do projektu nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Zmienia też przepisy ustawy o drogach publicznych, regulujące zasady parkowania.

– Wejście w życie przepisów nie oznacza automatycznego podniesienia opłat za parkowanie. Decyzja będzie należeć do samorządów – mówi Rzeczpospolitej Paweł Nowak z ministerstwa rozwoju.

Jeżeli gorzowscy radni zdecydowaliby się na wprowadzenie wyższych opłat za parkowanie, wówczas za pierwszą godzinę parkowania w centrum Gorzowa zapłacilibyśmy 9 zł, za drugą i trzecią godzinę po 10,80 zł, a dopiero za czwartą godzinę również 9 zł. Oznaczałoby to, że za pozostawienie samochodu na cztery godziny kosztowałoby nas aż 39,60 zł. Obecnie za godzinę parkowania w SPP w Gorzowie płacimy 2,5 zł.

Ankieta

Strefa Płatnego Parkowania w Gorzowie

Obecnie za pozostawienia auta w centrum Gorzowa na godzinę musimy zapłacić 2,5 zł. Jeżeli Sejm przyjmie projekt ministerstwa rozwoju mówiący o podwyżkach za parkowanie, a radni zdecydują się te zmiany wprowadzić w mieście - wówczas za pierwszą godzinę parkowania będziemy musieli zapłacić 9 zł.
  • Obecna opłata za parkowanie jest za wysoka25.78%
  • 2,5 zł to odpowiednia kwota za godzinę parkowania33.81%
  • Jeżeli będzie podwyżka, przesiądę się na komunikację miejską5.73%
  • 9 zł to byłaby spora przesada34.69%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 1257

Projekt zakłada również, że miejscy radni będą mogli zdecydować czy strefa płatnego parkowania ma obowiązywać przez cały tydzień czy tylko w wybrane dni oraz w jakich godzinach zapłacilibyśmy drożej za zostawienie auta w centrum. Ewentualne zmiany mogłyby wejść w życie w 2018 roku.  

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości