Wiadomości

Opel w Gorzowie zmienia właściciela

8 lipca 2018, 21:45, RAR
Opel zmienił niedawno właściciela z GM, na francuską grupę PSA. W Gorzowie również nastąpią zmiany, lecz nie będą one miały związku z działaniami wielkich koncernów samochodowych. Już jesienią salon Opla przeniesie się na ul. Kasprzaka nieopodal salonów innych marek grupy GEZET.

Tym samym zniknie działalność w branży samochodowej firmy Szyjkowski – Auto i jej założyciela, niepokonanego dotąd w mieście w zmaganiach rajdowych Andrzeja Szyjkowskiego. Klienci, którzy związani są z marką Opel, będą podążać do innego miejsca. Nie odczują zmian w sposobie obsługi i ofercie marki. Być może zabraknie im magii wynikającej ze spotkania za starym rajdowym mistrzem. Może zabraknie opowieści, jak auto ma zachowywać się na drodze w ekstremalnych warunkach i co, w związku z tym potrafią najnowsze Ople. Może komuś zabraknie człowieka, który potrafił łączyć sportową pasję z biznesem.

Walka o tytuły mistrzowskie wymagała pieniędzy. Zarówno w epoce Edwarda Gierka, jak i obecnie, trudno zdobyć sponsorów. Andrzej Szyjkowski zaczął sponsorować się sam. Już we wrześniu 1975 roku zaczął naprawiać auta. Początkowo „na czarno”. Później musiał przejść drogę ówczesnego mechanika. Należało zdać egzamin w innym mieście (aby nie było żadnych podejrzeń o protekcję), aby w końcu powiesić szyld. Szyjkowski – Auto. Oprócz zwykłych napraw specjalizował się w zwiększaniu osiągów samochodów. Obecnie określa się to słowem tuning. W roku 1980 niemal nikt w PRL nie znał tego słowa i żaden okoliczny warsztat w tym się nie specjalizował. Z warsztatu Szyjkowski – Auto Sport Service wyjeżdżały 30-konne maluchy i auta właściciela skutecznie walczące w rajdowych mistrzostwach Polski.

Przebieg kariery rajdowej i wyścigowej gorzowskiego mistrza jest ogólnie znany, a wyniki można odnaleźć na wielu stronach internetowych. Finansowanie tego drogiego sportu dla kibiców było mniej interesujące i trudno znaleźć o tym jakiekolwiek informacje. Tymczasem firma Szyjkowski-Auto była pionierem gorzowskiego biznesu samochodowego. Z warsztatu w 1991 roku powstał pierwszy w mieście samochodowy skład celny przy ówczesnej ulicy Świerczewskiego. Po roku Andrzej Szyjkowski został oficjalnym subdilerem Peugeota. Wystarczył kolejny rok, aby został przedstawicielem ówczesnego samochodowego giganta, koncernu General Motors i jego europejskiej marki Opel. Początkowo samochody spod znaku błyskawicy można było kupować i oglądać w Bogdańcu. Szybko jednak powstał salon w Gorzowie przy ul. Bierzanina.

Po 43 latach w branży samochodowej Andrzej Szyjkowski postanowił otworzyć nową kartę w swoim życiu. Negocjacje rozpoczęły się niemal rok temu. Zawarto umowę trójstronną pomiędzy Szyjkowski – Auto, grupą GEZET i General Motors. Ustalono, że powstanie nowy obiekt. W chwili, gdy spełni standardy marki, rozpocznie działalność pod szyldem grupy GEZET. - Z dotychczasowymi pracownikami i zgodnym ze standardami marki wyposażeniem – podkreśla Andrzej Szyjkowski.

Dalsze plany rajdowego mistrza owiewa mgiełka tajemnicy.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości