Zapnij pasy - one ratują życie!

8 lipca 2018, 10:48, red
fot. Lubuska Policja
Często przez nas ignorowane, zakładamy je tylko dlatego, aby uniknąć mandatu, bądź wtedy, kiedy nie możemy już znieść „pikania” w samochodzie przypominającego o tym obowiązku. Pasy – one często ratują nam życie.

Stosując pasy bezpieczeństwa, w znacznym stopniu ograniczamy ryzyko poważnych lub śmiertelnych obrażeń ciała podczas zdarzenia drogowego. Szacuje się, że urządzenia ochronne takie jak pasy, poduszki powietrzne, foteliki dla dzieci, zmniejszają ryzyko utraty życia w wyniku wypadku o 50%.

Przy prędkości 50 km/h dorosły człowiek o wadze 70 kg w momencie zderzenia osiąga masę 4 ton. Utrzymanie się w fotelu staje się więc niemożliwe. Osoba, siedząc z tyłu, uderzając z taką siłą w przedni fotel, po prostu nie ma szans. Niezapięcie pasów przepłaca życiem.

Dlatego tak ogromną wagę nie tylko dziś, ale i przez cały czas gorzowscy policjanci przywiązują do korzystania przez kierowców i pasażerów z urządzeń ochronnych. Nie zapominajmy również o tym, że niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa może skutkować mandatem. 100 zł i 2 punkty karne dla kierującego, 100 zł dla pasażera, a dodatkowo 100 zł i 4 punkty karne dla kierowcy, który przewoził pasażera bez pasów. Brak fotelika ochronnego to według taryfikatora 150 zł i 6 punktów karnych.

Nie traktujmy pasów jak zło konieczne, one naprawdę ratują życie!


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości