Wiadomości

Miasto dołoży 17 mln zł do rozbudowy wylotówki z Gorzowa?

24 czerwca 2018, 11:29, red
fot. archiwum
Władze Gorzowa chcą rozstrzygnąć piąty przetarg na rozbudowę drogi krajowej nr 22 w ciągu ul. Walczaka, Zawackiej i Łukasińskiego. Chociaż wykonawca chce o ponad 17 mln zł więcej, niż w budżecie ma zapisane miasto, to prezydent chce przesunąć pieniądze na inwestycję, tak aby rozstrzygnąć przetarg.

Droga krajowa nr 22 na odcinku od granic miasta do ronda Sybiraków ma doczekać się rozbudowy do dwóch pasów. Niestety inwestycja nie ma szczęścia i miasto ogłosiło piąty przetarg na wybranie wykonawcy w trybie zaprojektuj i wybuduj.

Na rozbudowę drogi w ciągu ul. Walczaka, Zawackiej i Łukasińskiego miasto przeznaczyło 56 mln 740 tys. zł. Natomiast do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma - Budomex S.A., która zaoferowała 73 mln 998 tys. zł za realizację inwestycji. To o 17 tys. 258 zł więcej niż przewidziało w budżecie miasto. Jednak jak się okazuje, prezydent Jacek Wójcicki chce rozstrzygnąć piąty przetarg.

- Oferta, która została złożona tym przetargu jest o wiele niższa, niż w poprzednim. Wówczas była to kwota 108 mln złotych, teraz jest to ponad 73 mln zł. Teraz szukamy w budżecie wolnych środków, które będzie można przesunąć, a przetarg rozstrzygnąć i końcu ruszyć z pracami. W ciągu najbliższych kilku dni okaże się jak wygląda sytuacja i czy znajdą się pieniądze, które będzie można przeznaczyć na tę inwestycję. Obecna sytuacja jest o wiele lepsza, niż w poprzednich przetargach, jednak jest i tak dalej trudna. Wszystko przez to, że w ostatnich dwóch latach ceny na rynku budowlanym wzrosły o 25-30 procent do tego, co założyliśmy sobie podczas planowania budowy. Liczyliśmy się z tym, dlatego trzeba znaleźć brakujące środki i rozstrzygnąć postępowanie. Trzeba pamiętać o tym, że wysokość dofinansowania inwestycji to aż 49 mln zł – komentuje Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Jeżeli nie uda się znaleźć wolnych środków w budżecie miasta i przesunąć na realizację inwestycji, wówczas magistrat będzie musiał unieważnić piąty przetarg. Czy doczekamy się szóstego postępowania?

Przetargi na rozbudowę DK22

Pierwszy przetarg na rozbudowę drogi krajowej nr 22 do dwóch pasów w ciągu ul. Walczaka, Zawackiej i Łukasińskiego został ogłoszony w kwietniu 2016 roku. Wówczas pula pieniędzy przeznaczona na inwestycję wynosiła 52 mln 488 tys. zł., a najniższa oferta przekraczała budżet o ponad 11,726 mln zł, więc przetarg został unieważniony. Również drugi i trzeci przetarg został unieważniony z uwagi na zbyt dużą różnicę cen. W drugim przetargu oferta była wyższa o 9 mln 361 tys. zł. Natomiast w trzecim postępowaniu chociaż środki zwiększono do 56 mln 740 tys. zł, to najtańsza oferta była i tak wyższa o 13 mln 128 tys. zł. Natomiast w czwartym postępowaniu przetargowym zgłosiła się tylko jedna firma, która zaoferowała 108 mln 034 tys. zł, czyli o 51 mln 294 tys. zł więcej, niż przewidziało miasto.

Rozbudowa krajowej 22

Zakres przebudowy obejmuje budowę drugiej jezdni w ul. Walczaka na odcinku od granic miasta do ronda Gdańskiego wraz z rozbudową ronda i przebudową torowiska tramwajowego, budowę drugiej jezdni ul. Zawackiej (dawnej Bierzarina) wraz z przebudową skrzyżowania ul. Zawackiej i ul. Łukasińskiego z nowo projektowaną drogą. A także budowę drugiej jezdni ul. Łukasińskiego.

Prace obejmą również przebudowę i budowę torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu pasa dzielącego ul. Walczaka od ronda Gdańskiego do ul. Fieldorfa-Nila wraz z przebudową pętli. Zostaną wybudowane również ścieżki rowerowe, nowe chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. Ciekawostką jest to, że pojawią się dwa nowe ronda turbinowe. Zostaną wybudowane na skrzyżowaniu ul. Walczaka i ul. Fieldorfa-Nila oraz ul. Walczaka i Szarych Szeregów. Natomiast zwykłe rondo zostanie wybudowane na skrzyżowaniu ul. Zawackiej i Łukasińskiego.

Prace zostaną podzielone na etapy i w pierwszej kolejności będzie rozbudowywana ul. Walczaka, następnie ul. Zawackiej i na samym końcu ul. Łukasińskiego.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości