Wiadomości

Zamiast ronda WOŚP, rondo Zgody?

17 maja 2018, 11:55, ak
fot. gorzowianin.com
O nowej nazwie dla ronda turbinowego w Gorzowie zdecydują radni podczas sesji Rady Miasta. Jednak w tej sprawie pojawia się zgrzyt, ponieważ według przygotowanej uchwały rondo będzie nosić nazwę Zgody. Natomiast radni Platformy Obywatelskiej i Kocham Gorzów chcą, aby rondo nazywało się rondem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Prezydent Gorzowa przygotował uchwałę, która ma nadać nazwę Zgody dla ronda na skrzyżowaniu ul. Jagiełły i Walczaka, czyli popularnego ronda turbinowego koło Białego Kościółka. Nad uchwałą mają głosować radni podczas sesji Rady Miasta, która odbędzie się we wtorek 29 maja.

Propozycję nazwy ronda złożył oddział gorzowski Polskiej Rady Ekumenicznej, a komisja nazewnictwa zaakceptowała propozycję i uznała, że spełnia ona wymagane kryteria. Wśród innych propozycji na nazwę ronda było m.in. rondo Ireny i Tadeusza Byrskich, rondo Konkordii, rondo Matki Boskiej Fatimskiej czy rondo Zamordowanych Ofiar w Katyńskiej Zbrodni 1940.

- Nazwa Zgody kojarzy się z wezwaniem do pokoju i pojednania. Wobec mnogości propozycji komisja dążyła do wyłonienia spośród złożonych propozycji takiej, która łączyłaby te wszystkie nazwy - tłumaczy Jacek Szymankiewicz, wiceprezydent Gorzowa.

Ankieta

Jaką nazwę powinno nosić rondo turbinowe?

  • Rondo Zgody21.68%
  • Rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy68.8%
  • Nie mam zdania2.13%
  • Powinno pozostać bez nazwy7.39%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 798

Swoją propozycję nazwy ronda mieli również radni Platformy Obywatelskiej, którzy chcieliby aby rondo turbinowe nosiło nazwę ronda Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Radni złożyli swój projekt do zaopiniowania przez komisję do spraw nazewnictwa oraz przez prezydenta pod koniec kwietnia, jednak do tej pory nie otrzymali odpowiedzi.

- Nazwanie ronda turbinowego rondem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy miało być docenieniem wielkiej grupy wolontariuszy, która co roku angażuje się podczas finału orkiestry w Gorzowie oraz docenieniem działań Jurka Owsiaka i tego, że do naszego szpitala trafia co roku nowy sprzęt ratujący życie, a który został zakupiony właśnie przez WOŚP. Dlatego też jestem zaskoczony tym, że nasz projekt nie został rozpatrzony i prezydent próbuje nadać inną nazwę temu skrzyżowaniu o ruchu okrężnym. Dlatego też będę prosił radnych o głosowanie nad zdjęciem z porządku obrad tej uchwały, nie zgadzam się z tym, aby to rondo nosiło nazwę Zgody, zamiast WOŚP – komentuje Robert Surowiec, radny PO.

O zdanie na temat nazwy ronda zapytaliśmy czytelników portalu gorzowianin.com. W naszej ankiecie na stronie wypowiedziało się ponad 1050 osób. Aż 73.86% głosujących (777 osób) opowiedziało się za tym, aby rondo turbinowe nosiło nazwę WOŚP. Z kolei 21,38% ankietowanych (221 osób) było przeciwnych tej propozycji. A niewiele ponad 4,75% (50 głosów) nie miało w tej sprawie zdania.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości