Trzy sklepy złamały zakaz handlu w Gorzowie [wideo]

11 marca 2018, 18:26, ak
Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzała w niedzielę kontrole sklepów w całym kraju. Również w Gorzowie inspektor sprawdzał czy przedsiębiorcy stosują się do ustawy o zakazie handlu. Na 15 skontrolowanych sklepów w trzech przypadkach zostały złamane przepisy.

W niedzielę 11 marca, czyli w pierwszą niedzielę podczas której obowiązywał zakaz handlu – inspektor Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzał kontrole sklepów w Gorzowie. Chodziło o to, aby sprawdzić czy w sklepach które są otwarte, sprzedają właściciele, a nie pracownicy.

Kontrole w Gorzowie trwały od godz. 10 do godz. 18. W tym czasie zostało sprawdzonych 15 czynnych sklepów. Co istotne, część zgłoszeń wpłynęła dzięki specjalnej infolinii, którą uruchomiła Państwowa Inspekcja Pracy, a na którą mogli dzwonić ludzie i zgłaszać sklepy, które są otwarte i mogą łamać zapisy ustawy.

Jak się okazało, w trzech przypadkach zgłoszenia mieszkańców Gorzowa były zasadne, a właściciele sklepów złamali zakaz i postawili za kasą pracownika.

- Pierwsze zgłoszenie na infolinię dostaliśmy przed godz. 11 i dotyczyło one sklepu w centrum Gorzowa, który prowadzi sprzedaż alkoholu. Po udaniu się na miejsce i sprawdzeniu sklepu, okazało się, że klientów obsługuje pracownica zatrudniona na umowę zlecenie. Natomiast po południu dostaliśmy kolejne zgłoszenie również o sklepie prowadzącym sprzedaż alkoholu w centrum miasta, który także może nie przestrzegać przepisów ustawy. Również w tym przypadku za kasą stał pracownik sklepu. Co do trzeciego zgłoszenia, był to sklep ze słodyczami, gdzie sprzedaż prowadził pracownik, a nie właściciel. We wszystkich trzech przypadkach wobec właścicieli sklepów zostanie wszczęte postępowanie karne i zostaną oni ukarani mandatem w wysokości 1000 złotych – komentuje Piotr Gontarczyk, pracownik Państwowej Inspekcji Pracy.

Kolejne kontrole Państwowej Inspekcji Pracy zostaną przeprowadzone w niedzielę 18 marca, wtedy przypada druga w tym miesiącu „zakazana” niedziela. Co istotne, małe sklepy mogą być otwarte tylko w przypadku, kiedy za ladą stanie sam właściciel, a nie pracownik.

Dziennikarzu! Jeżeli wykorzystujesz w swoich doniesieniach informacje, które przeczytałeś na naszym portalu – podaj proszę źródło. Szanuj naszą pracę!

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości