Wiadomości

Jak wygląda niedzielny zakaz handlu w Gorzowie?

1 marca 2018, 11:23, red
fot. gorzowianin.com
W niedzielę 11 marca nie zrobimy zakupów w gorzowskich sklepach. Wszystko przez zakaz handlu, który będzie obowiązywał w dwie niedziele w miesiącu. Sprawdziliśmy co będzie otwarte w niedziele objęte zakazem.

W czwartek 1 marca weszła w życie ustawa o zakazie handlu w niedzielę. Pierwsza „zakazana” niedziela wypada 11.03, ale druga już 18.03, czyli tydzień później. W kwietniu, z powodu świąt Wielkiejnocy, zakupy zrobimy tylko w jedną niedzielę – 29 kwietnia. Portal gorzowianin.com postanowił sprawdzić, jak będzie wyglądał zakaz handlu w niedzielę w Gorzowie.

Siłownia Jatomi Fitness w Nova Park prawdopodobnie będzie otwarta w niedziele objęte zakazem handlu. - Ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, ale wszystko wskazuje na to, że siłownia będzie normalnie funkcjonować – mówi jeden z pracowników Jatomi Fitness. Również siłownia Fabryka Formy w gorzowskiej Panoramie będzie otwarta, bo jak przyznają pracownicy – ich zakaz handlu nie obowiązuje i siłownia będzie czynna w każdą niedzielę. Również centrum sportowo-rekreacyjne Słowianka będzie czynne bez względu na to czy jest to niedziela z zakazem handlu czy też nie.

Jeżeli chodzi o dwa gorzowskie kina, to Helios w Askanie oraz Cinema 3D w Galerii Manhattan będzie czynne w każdą niedzielę, ponieważ jest to usługa rozrywkowa, której zakaz handlu nie obowiązuje. Klienci będą wchodzili i wychodzili z kina przez parking, tak jak to funkcjonuje w godzinach zamknięcia obu galerii. A co z otwarciem samych galerii handlowych?

- W pierwszą niedzielę wolną od handlu, czyli 11 marca Nova Park będzie otwarte w godz. od 10 do 20. Tego dnia czynne będą te lokale, które zgodnie z ustawą z dnia 10 stycznia 2018r. o zakazie handlu zostały z zakazu wyłączone, czyli m.in.: KFC, North Fish, Berlin Doner Kebap, Kuchnia Polska, Castellari Wyspa, Castellari Due, Wyspa lodowa, Słodka Kraina – lizaki, Fryzjerek, Game Arena, Sala Zabaw Acapulco oraz salony Trademode i Pino. Decyzja odnośnie otwarcia NoVa Park w kolejne niedziele wolne od handlu zapadnie po 11 marca - komentuje Maciej Tatała, dyrektor Nova Park.

Czekamy wciąż na oficjalną odpowiedź z Galerii Askana oraz z Galerii Manhattan. Natomiast w przypadku sklepów wielkopowierzchniowych, to będą one nieczynne w niedzielę. Jednak właściciele niektórych sieci szukują zmiany w pozostałe dni tygodnia. Lidl wydłuży czas pracy w piątki i soboty do godz. 22.

- W poniedziałki, jak i w kolejne dni tygodnia, sklepy będą czynne od godziny 7.00 rano – poinformowała w rozmowie z tvn24bis.pl Aleksandra Robaszkiewicz, PR Manager Lidl Polska.

Natomiast w przypadku Biedronki, pracownicy mają przychodzić do pracy od godziny 0:15 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Pracownicy otrzymali grafiki, które zakładają pracę od północy do godz. 8 rano oraz od godz. 4 do godz. 12. Z kolei Jeronimo Martins nie potwierdza jeszcze oficjalnie tej informacji. Natomiast same sklepy dla klientów będą otwarte od godz. 7 rano.

A co ze sklepami Żabka w Gorzowie? To czy będą otwarte zależy już od konkretnych franczyzobiorców. Ci będą mogli otworzyć swoje sklepy, jeśli sprzedaż będzie prowadzona osobiście przez właściciela i na własny rachunek.

Zdaniem wielu ekspertów, zakaz handlu w dwie niedziele w miesiącu, to trzęsienie ziemi. - Poza tym zmieni się organizacja czasu pracy nie tylko w sieciach handlowych, ale też w centrach produkcyjnych i usługach związanych z handlem. Pracownicy będą pracować dłużej w piątek i sobotę, a w poniedziałek przychodzić do pracy wcześniej Trudno jest oszacować, jak konsumenci będą się zachowywać, jeżeli tylko dwie niedziele będą wolne. My się obawiamy, że to będzie bałagan, bo konsumenci zapomną, które niedziele są wolne, a które pracujące – podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Ankieta

Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę?

  • Oczywiście, że tak. Każdy powinien mieć dzień wolny35.03%
  • Tak, ale zamknięte powinny być nie tylko sklepy, ale również restauracje, kina czy baseny9.06%
  • Nie, bo niedziela to jedyny dzień, kiedy mogę zrobić zakupy17.1%
  • Raczej nie, bo każdy ma prawo pracować kiedy chce34.96%
  • Jest mi to obojętne3.84%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 4502

DNI BEZ HANDLU W 2018 ROKU

11 marca (niedziela) - zakaz handlu

18 marca (niedziela) - zakaz handlu

1 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc

2 kwietnia (poniedziałek) - Wielkanoc

8 kwietnia (niedziela) - zakaz handlu

15 kwietnia (niedziela) - zakaz handlu

22 kwietnia (niedziela) - zakaz handlu

1 maja (wtorek) - Święto Pracy

3 maja (czwartek) - Święto Narodowe Trzeciego Maja

13 maja (niedziela) - zakaz handlu

20 maja (niedziela) - zakaz handlu, Zesłanie Ducha Świętego

10 czerwca (niedziela) - zakaz handlu

17 czerwca (niedziela) - zakaz handlu

8 lipca (niedziela) - zakaz handlu

15 lipca (niedziela) - zakaz handlu

22 lipca (niedziela) - zakaz handlu

12 sierpnia (niedziela) - zakaz handlu

15 sierpnia (środa) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

19 sierpnia (niedziela) - zakaz handlu

9 września (niedziela) - zakaz handlu

16 września (niedziela) - zakaz handlu

23 września (niedziela) - zakaz handlu

14 października (niedziela) - zakaz handlu

21 października (niedziela) - zakaz handlu

1 listopada (czwartek) - Wszystkich Świętych

11 listopada (niedziela) - zakaz handlu, Święto Niepodległości

18 listopada (niedziela) - zakaz handlu

9 grudnia (niedziela) - zakaz handlu

16 grudnia (niedziela) - zakaz handlu

25 grudnia (wtorek) - Boże Narodzenie

26 grudnia (środa) - Boże Narodzenie

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości