Wiadomości

Junior pojedzie za dychę miesięcznie

28 lutego 2018, 20:03, mati
fot. archiwum
Radni Gorzowa zgodzili się na wprowadzenie biletu „Juniora”. Ma to być bilet dla wszystkich dzieci – od 4 roku życia do ukończenia szkoły średniej. Bilet „Junior” zostanie wprowadzony od 1 września.

To bardzo dobra informacja dla wszystkich uczniów, a jeszcze lepsza dla ich rodziców, czy opiekunów. Już od nowego roku szkolnego, czyli od 1 września w Gorzowie ma funkcjonować bilet „Junior”. Za 10 złotych miesięcznie lub 100 złotych rocznie wszystkimi liniami tramwajowymi i autobusowymi będą mogły jeździć dzieci od 4 roku życia aż do ukończenia szkoły średniej. W domowym budżecie niejednej gorzowskiej rodziny pojawią się realne oszczędności.

Projekt uchwały, z którym na początku nie chciały zgodzić się władze miasta, przygotowali radni Platformy Obywatelskiej. - W połowie miast wojewódzkich funkcjonuje już bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów – mówi Robert Surowiec, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gorzowa. - Po pierwsze to kwestia ekologii, a po drugie w Gorzowie będziemy podejmowali bardzo duże inwestycje – kilkaset milionów wydamy na komunikację miejską, będą nowe tramwaje, torowiska i autobusy elektryczne. Nie możemy doprowadzić do takiej sytuacji, że będziemy mieli świetną komunikację, to nikt nie będzie chciał nią jeździć, bo się ludzie od niej odzwyczają – tłumaczy radny Robert Surowiec.


Jeszcze przed dyskusją na sesji, pojawiły się wątpliwości czy w budżecie znajdą się pieniądze, aby pokryć brak wpływów z biletów miesięcznych. Przypomnijmy, obecnie ulgowy bilet miesięczny kosztuje 46 złotych. Według wyliczeń tylko 2 tysiące na 15 tysięcy uczniów kupuje te bilety. - Dzięki temu, że bilet będzie znacząco tańszy, jest szansa, że dużo większa ilość uczniów je kupi – tłumaczy radny Surowiec. - Pamiętajmy też, że dzieci jeżdżą zazwyczaj z rodzicami, którzy także kupują bilety – dodaje radny.

Uchwała ma teraz trafić do wojewody, który oceni, czy jest podjęta zgodnie z prawem, ponieważ pojawiły się wątpliwości, czy radni mogą ustalać ceny biletów w mieście. Jeżeli wojewoda nie znajdzie przeszkód formalnych, bilet „Junior” obowiązywać będzie od 1 września.

Pojawiły się pytania, czy bilet "Junior" będzie dostępny tylko w Gorzowie i tylko dla jego mieszkańców. W uchwale Rady Miasta Gorzowa jest napisane, że bilet obowiązuje "na wszystkie linie". Nie ma mowy o miejscu zamieszkania, zameldowania, czy też ograniczeniu terytorialnym. Wynika z tego, że bilet jest ogólnodostępny i obowiązywać będzie na wszystkich liniach obsługiwanych przez MZK Gorzów Wielkopolski. Na ostateczne ustalenia w tej sprawie musimy jednak poczekać.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości