Wiadomości

Problemy ze Spichrzową

28 lutego 2018, 11:14, ak
fot. gorzowianin.com
Władze Gorzowa szukają firmy, która zajmie się wykonaniem dokumentacji projektowej ul. Spichrzowej. Niestety w kolejnym przetargu zostało zapisanych mniej pieniędzy na realizację inwestycji, niż za pierwszym razem. A to oznacza, że drugie postępowanie zostanie również unieważnione.

Trwają prace przy przebudowie ul. Sikorskiego na odcinku od ul. Dworcowej do Młyńskiej, a w marcu ruszą kolejne etapy remontu, przez co centrum miasta będzie całkowicie zakorkowane. Natomiast zniszczona i dziurawa ulica Spichrzowa jest obecnie jednym z objazdów, a w przyszłości ma być alternatywną drogą dla zamkniętego fragmentu Sikorskiego, gdzie powstanie deptak. Docelowo ul. Spichrzowa ma zostać przedłużona aż do ul. Teatralnej.

Dlatego też magistrat szukał firmy, która zajmie się wykonaniem dokumentacji projektowej w ramach zadania „Przebudowa ul. Spichrzowej” na odcinku od ul. Garbary do Hejmanowskiej i od Hejmanowskiej do Teatralnej.

Pierwszy przetarg został unieważniony przez gorzowskich urzędników ze względu na przekroczenie budżetu o 55 tys. zł. Wówczas miasto na przygotowanie projektu przeznaczyło 411 tys. 689 zł. Natomiast do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma - konsorcjum Augmen Consulting Group, która zaproponowała kwotę 467 tys. 400 zł. Wydawało się, że różnica nie jest aż tak duża i magistrat dołoży te brakujące 55 tys. zł, tym bardziej że w innych przetargach brakowało czasami kilkuset tysięcy czy nawet kilku milionów. Niestety przetarg został unieważniony, a miasto ogłosiło drugie postępowanie i czekało na zgłoszenia firm do 28 lutego.

Zaskakujące jest to, że tym razem miasto przeznaczyło na wykonanie dokumentacji projektowej 370 tys. zł, czyli o ponad 41 tys. zł mniej niż podczas pierwszego postępowania. Natomiast do przetargu zgłosiła się ponownie jedna i ta sama firma - konsorcjum Augmen Consulting Group, która zaproponowała taką samą kwotę, jak za pierwszym razem, czyli 467 tys. 400 zł.

Wszystko wskazuje na to, że również tym razem przetarg zostanie unieważniony, ponieważ oferta firmy przekracza budżet miasta o 97,4 tys. zł. Jeżeli tak dalej pójdzie i urzędnicy nie wyliczą realnych kosztów danej inwestycji, to przetargi będą odwoływane w nieskończoność, tak jak w przypadku rozbudowy drogi krajowej nr 22, gdzie zostało ogłoszone już czwarte postępowanie. Trzeba pamiętać o tym, że rynek ciągle się zmienia, co często powoduje wzrost kosztów realizacji inwestycji.

Co zostanie zrobione?

Inwestycja obejmie przebudowę drogi powiatowej na odcinku od ul. Garbary do Hejmanowskiej (Cichońskiego), gdzie zostanie przebudowana jezdnia wraz z chodnikami oraz budowę nowej drogi od ul. Hejmanowskiej do Teatralnej, gdzie oprócz jezdni i chodników powstanie ścieżka rowerowa. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to zostaną przebudowane istniejące skrzyżowania.

W ramach prac zostaną wybudowane separatory odprowadzające wodę deszczową do rzeki Warty. Ponadto inwestycja obejmie budowę kanalizacji deszczowej oraz budowę oświetlenia. Natomiast w zakresie PWiK będzie przebudowa sieci wodociągowej.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości