Niebezpieczne przejścia ze specjalnymi lampami

28 lutego 2018, 09:52, ak
fot. archiwum
Jeszcze w tym roku trzy przejścia dla pieszych w Gorzowie doczekają się specjalnego oświetlenia. Wszystko po to, aby piesi przechodzący przez pasy byli lepiej widoczni. Dedykowane lampy pojawią się przy ul. Marcinkowskiego, Niemcewicza oraz przy ul. Górczyńskiej.

Potrącenia pieszych na oznakowanych przejściach do temat rzeka. Do potrąceń osób na pasach dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Wszystko przez to, że „zebry” są słabo oświetlone, a piesi najczęściej ubrani na czarno, więc kierowca samochodu często nie ma szans ich zauważyć. Inną kwestią jest to, że w wielu przypadkach kierowcy po prostu jadą za szybko.

Dlatego też jeszcze w tym roku trzy przejścia dla pieszych na których dochodziło do potrąceń zostaną doświetlone specjalnymi lampami LED w ramach programu „Bezpieczny Gorzów”. Lampy dedykowane będą puntkowo oświetlały pasy, dzięki czemu będzie widać bardzo dobrze sylwetkę pieszego bezpośrednio na pasach oraz na poboczu.

Dotyczy to przejścia dla pieszych przy ul. Górczyńskiej (jadąc od ul. Wyszyńskiego w stronę ul. Piłsudskiego, pierwsze przejście na skrzyżowaniu z ulicą Wróblewskiego), Marcinkowskiego przy hali Orbi oraz Niemcewicza przy rondzie Myśliborskim.

W ubiegłym roku została wykonana dokumentacja projektowa, teraz miasto będzie musiało ogłosić przetarg na wybranie wykonawcy robót. Prace będą musiały zakończyć się do końca 2018 roku.

Co istotne, jeżeli chodzi o przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Górczyńskiej i Wróblewskiego, to Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opowiedziała się za likwidacją pasów tych od strony sklepu Castorama. Oczywiście przejścia dla pieszych mają być zlikwidowane na obu pasach jezdni – zarówno na pasie prowadzącym od ronda Górczyńskiego w kierunku ulicy Wyszyńskiego, jak i na pasie prowadzącym w kierunku ulicy Piłsudskiego. Piesi i rowerzyści przecinający ulicę Górczyńską będą mieli do dyspozycji przejście zlokalizowane po lewej stronie ulicy Wróblewskiego, tuż za wzniesieniem. Tam też zostaną zamontowane dodatkowo aktywne znaki drogowe.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości