W piątek w województwie lubuskim rozpoczynają się ferie zimowe. A to oznacza dużo wolnego czasu dla dzieci i młodzieży. W ostatnich dniach mamy ujemne temperatury, więc na zbiornikach wodnych tworzy się lód, co może być niezwykle niebezpieczne dla osób, które na niego wejdą.
Dlatego też gorzowscy strażacy postanowili zorganizować ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodno-lodowego, aby przygotować się do ewentualnego udzielenia pomocy podczas ferii.
Strażacy z Gorzowa w środę 7 lutego ćwiczyli na zamarzniętej tafli jeziora w Kłodawie. - Zauważyliśmy, że akweny wodne są skute lodem dlatego postanowiliśmy przećwiczyć pewne elementy ratowania osób pod którymi zarwał się lód, wykorzystując do tego między innymi sanie lodowe. Ponadto chcemy sprawdzić jaki jest lód, kiedy pęka oraz w jaki sposób powinniśmy się zachować podczas akcji ratunkowej – komentuje Bartłomiej Mądry, oficer prasowy gorzowskiej straży pożarnej.
Strażacy przypominają, że jeżeli właśnie pod nami zarwie się lód, to najważniejsze jest nie wpadanie w panikę. Najlepiej wtedy położyć się na płasko, szeroko rozłożyć ręce i starać się wpełznąć na lód. Trzeba też pamiętać, że w zimnej wodzie organizm ludzki nie wytrzyma zbyt długo. Dlatego ważne jest, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów i nie łamać lodu dookoła siebie. Jeżeli mamy jeszcze siły, to wzywajmy pomoc.
Co zrobić, kiedy pod kimś załamie się lód?
- zanim zaczniesz pomagać osobie, pod którą załamał się lód, zadzwoń pod numer alarmowy 997, 998 lub 112
- głośno krzycz po pomoc i staraj się zwrócić uwagę innych ludzi
- oceń ryzyko, czy jesteś w stanie samodzielnie pomóc tonącemu
- nie idź po lodzie w kierunku ofiary – lód zarwie się także pod Tobą
- połóż się na lodzie i podczołgaj się trochę w kierunku tonącego, jeśli zobaczysz lub usłyszysz pękanie lodu, powoli wycofaj się tą samą drogą
- podaj tonącemu dużą gałąź, linę, czy np. szalik i trzymaj jeden jego koniec, cały czas leżąc na lodzie – nigdy nie podawaj własnej dłoni! To częsta przyczyna podwójnego utonięcia
- jeśli nie uda Ci się wyciągnąć ofiary na brzeg, utrzymuj kontakt wzrokowy z osobą w wodzie, mów do niej i uspokajaj
- jeśli osoba wydostanie się na lód, nie pozwól jej wstać, lecz każ czołgać się po lodzie w kierunku brzegu
- ofierze, która wydostała się na brzeg należy podać coś ciepłego do picia i w miarę możliwości zdjąć mokre ubrania. Podziel się swoja kurtką. Jeżeli to możliwe osoba powinna ruszać się by rozgrzać ciało.
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |