Wiadomości

Osiedle Europejskie z przedszkolem, ale bez autobusów

9 stycznia 2018, 15:39, ak
fot. czytelnik
W przyszłym roku ma ruszyć budowa przedszkola dla ponad 100 dzieci na osiedlu Europejskim. Inwestycja jest niezwykle ważna dla najszybciej rozrastającego się osiedla w Gorzowie. Jak się okazało, autobusy MZK póki co nie wjadą na Europejskie.

Pod koniec ubiegłego roku przewodniczący Rady Miasta Sebastian Pieńkowski zwrócił się w interpelacji do prezydenta miasta z pytaniami o osiedle Europejskie. Radny w imieniu mieszkańców pytał się czy w planach miasta jest budowa przedszkola na osiedlu Europejskim oraz kiedy ewentualnie rozpocznie się inwestycja i ile będzie kosztowała. Pieńkowski pytał się również czy istnieje możliwość, aby autobus MZK wjeżdżał na osiedle i zabierał stamtąd pasażerów.

Jeżeli chodzi o przedszkole, to miasto w 2017 roku opracowało program funkcjonalno-użytkowy budowy placówki. Według opracowania koszt inwestycji wyniósłby ok. 7,5 mln zł, a rozpoczęcie budowy zaplanowano na 2019 rok.

Przedszkole zostanie wybudowane na działce o powierzchni 2 hektarów przy ul. Brukselskiej, Haskiej i Wiedeńskiej. Będzie to obiekt parterowy, przewidziany na 6 oddziałów z możliwością bezkolizyjnej rozbudowy o kolejne dwa oddziały. Każdy oddział będzie liczył minimum 25 dzieci. W przedszkolu będzie mieściła się również sala gimnastyczna o powierzchni 120 metrów kwadratowych z pomieszczeniem na sprzęt sportowy. Ponadto w budynku znajdzie się sala zabaw i szatnie. Obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach zagospodarowania terenu, zostanie wybudowany plac zabaw z wydzieleniem części dla dzieci młodszych. Teren przedszkola będzie ogrodzony, a do tego będzie posiadał monitoring i alarm.

Natomiast jeżeli chodzi o komunikację miejską na osiedlu Europejskim, nasz portal gorzowianin.com poruszał ten temat we wrześniu 2017 roku. Już wtedy pisaliśmy o tym, że mieszkańcy Europejskiego póki co mogą zapomnieć o autobusie na osiedle. Wówczas na portal spadła fala krytyki z Urzędu Miasta, a wydział promocji wydał komunikat, w którym obwieścił, że „miasto planuje poprowadzenie komunikacji autobusowej w rejon tego osiedla”.

Ciekawe jest to, że dwa miesiące później, odpowiedź byłego już wiceprezydenta Gorzowa dla radnego Pieńkowskiego była zupełnie inna, niż oficjalny komunikat wydziału promocji i informacji.

- W zakresie obsługi osiedla autobusami komunikacji miejskiej oznajmiam, iż z uwagi na istniejącą infrastrukturę drogową nie planuje się skierowania autobusów na osiedle. Brak zatok przystankowych oraz pętli autobusowe, a także konieczność przebudowy wyniesionych przejść dla pieszych generują wysokie nakłady finansowe, których miasto nie ujęło w wieloletnim planie inwestycyjnym - odpowiedział radnemu ówczesny prezydent Artur Radziński.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości