Spotkanie w tej sprawie odbędzie się jutro (5 grudnia 2017 roku) w Zielonej Górze. Mają w nim uczestniczyć przedstawiciele spółki kolejowej i miejscy urzędnicy z Zielonej Góry. Zaproszeni są przedstawiciele gorzowskiego magistratu. Pojawi się tam też radny Grzegorz Musiałowicz. Gorzowska delegacja ma przyjrzeć się rozwiązaniom, które z powodzeniem funkcjonują w innych miastach.
Zintegrowany bilet z reguły działa na obszarze aglomeracji. W przypadku Gorzowa mogłyby być to np. gminy Santok, Deszczno i Bogdaniec. Tamtędy przebiegają czynne linie kolejowe. Istnieją dwa rozwiązania takiej współpracy – zasada honorowania w pociągach PolRegio biletów komunikacji miejskiej bądź wspólna oferta biletu łączonego na kolej oraz komunikację miejską. Pierwsze rozwiązanie stosowane jest we Wrocławiu jako rozwiązanie bardzo wygodne dla pasażera, ponieważ może on odbywać przejazdy pociągami na podstawie np. okresowego biletu komunikacji miejskiej. Organizator transportu określa, jakie rodzaje biletów mają być honorowane w pociągach bez dopłaty ze strony pasażera. Druga oferta dotyczy wypracowania nowej oferty zintegrowanego biletu, który ważny jest w pociągach i w środkach komunikacji miejskiej. Taki model jest bardziej popularny i funkcjonuje w np. Toruniu i Bydgoszczy. Ponadto wspólny bilet funkcjonuje także w Gnieźnie, Poznaniu, Krakowie, Opolu i Włocławku.
Interpelację w sprawie wprowadzenia biletu zintegrowanego wystosował radny Grzegorz Musiałowicz. - Połączenie obu ofert przewozowych spowoduje wzrost zainteresowania pasażerów transportem zbiorowym, zwiększenie liczby połączeń w komunikacji miejskiej, zwiększone przychody ze sprzedaży biletów MZK, przyciągnięcie nowego klienta transportu (zarówno transportu miejskiego, jak i kolejowego), zmniejszenie się ruchu pojazdów indywidualnych na terenie miasta i ochronę środowiska – pisze w interpelacji radny Musiałowicz. Nie ma co ukrywać, nowe rozwiązania byłoby jednym z narzędzi pozyskiwania klientów, których odpływ od wielu lat notuje transport publiczny w Gorzowie.
Ile miałby kosztować taki bilet? Cena nie odbiegałaby znacząco od obecnych biletów jednorazowych i okresowych. W Rzeszowie, gdzie takie rozwiązanie wprowadzono 1 sierpnia tego roku, bilet miesięczny imienny sieciowy + pociąg ważny we wszystkie dni miesiąca kosztują: 92 zł (normalny) i 46 zł (ulgowy).
Integracja transportu kolejowego z innymi środkami komunikacji publicznej to jeden z priorytetów PolRegio na najbliższy czas. Z takich udogodnień jak możliwość kupna biletów „Autobus + Pociąg” przez Internet w ramach jednej transakcji czy skoordynowanie rozkładów jazdy autobusów i pociągów korzystają już mieszkańcy województw: świętokrzyskiego, dolnośląskiego, śląskiego i zachodniopomorskiego.
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |