Wiadomości

Świąteczny Gorzów pełen atrakcji

25 listopada 2017, 13:22, ak
fot. Anna Kluwak
Co roku z okazji Świąt Bożego Narodzenia na mieszkańców Gorzowa czeka wiele wydarzeń o tematyce świątecznej. Również w tym roku nie zabraknie imprez w ramach akcji „Gorzów blisko świąt”.

Chociaż do Świąt Bożego Narodzenia pozostał miesiąc, to Gorzów zostanie wprowadzony w świąteczny klimat już na początku grudnia. Już 6 grudnia miasto rozbłyśnie świątecznymi ozdobami, które w tym roku będą zupełnie nowe. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście „Mikołaj z tronem będzie królował w centrum Gorzowa”.

Do udziału w świątecznych wydarzeniach w ramach akcji „Gorzów blisko świąt” zaprasza prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Przedstawiamy listę imprez, które czekają na gorzowian w tym roku.

6 GRUDNIA - spotkanie z Mikołajem i ubieranie miejskich choinek

Od godziny 12.00 na Starym Rynku na wszystkie dzieci będzie czekał Święty Mikołaj. Wysłucha życzeń, rozda słodkie upominki i chętnie będzie pozował do wspólnych zdjęć. W tym czasie również przedszkolaki ubiorą choinki, które będą stałym elementem świątecznej dekoracji w centrum miasta. Zapraszamy wszystkie dzieci na spotkanie z Mikołajem. W tym czasie można również przynieść własnoręcznie przygotowane bombki i powiesić na miejskich choinkach. Zabawa potrwa do godziny 16.00. Tego samego dnia, tuż po godzinie 16.00, uruchomione zostanie świąteczne oświetlenie w centrum.

8 GRUDNIA – świąteczna ciężarówka Coca-Coli

O godzinie 15.00 na Stary Rynek wjedzie kultowa ciężarówka Coca-Coli. Przez pięć godzin elfy wraz z Mikołajem będą czekały na mieszkańców z mnóstwem atrakcji. W programie m.in. gry i zabawy dla najmłodszych, konkursy dla starszych, możliwość zwiedzania pokoju Mikołaja. Będzie również możliwość wirtualnego prowadzenia sań Mikołaja, odbioru spersonalizowanej puszki z napojem oraz własnoręcznego wykonania świątecznych upominków dla najbliższych. A przy okazji niepowtarzalna szansa na zdjęcie z legendarną ciężarówką. Impreza potrwa do godziny 20.00, jej współorganizatorem jest miasto Gorzów przy wsparciu Ośrodka Sportu i Rekreacji.

10 GRUDNIA – Wigilia Narodów

To tradycyjne spotkanie mniejszości narodowych i etnicznych przy świątecznym stole. Zawsze jest wspólna modlitwa, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd i prezentowanie zwyczajów wigilijnych. Organizatorem i pomysłodawcą spotkania jest Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej. Zaproszenia na wigilię co roku przyjmują przedstawiciele kilkunastu mniejszości m.in. Romowie, Łemkowie, Bośniacy i Górale Czadeccy i Poleszucy. Poszczególne grupy dzielą się nie tylko swoimi potrawami wigilijnymi, ale także zwyczajami i kolędami. Wigilię zaplanowano w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Wawrzyniaka, początek o godzinie 15.00.

14 – 17 GRUDNIA – Jarmark Świąteczny

Jarmark Bożonarodzeniowy na Starym Rynku to punkt obowiązkowy w kalendarzu wydarzeń świątecznych, nie inaczej będzie w tym roku. W czwartek, 14 grudnia około godziny 12.00 na Starym Rynku, na zaproszenie Gorzowskiego Rynku Hurtowego, swoje stoiska otworzą pierwsi handlowcy, którzy w swojej ofercie będą mieli propozycję na Bukowskiświąteczne upominki dla najbliższych, ale nie tylko.

Wśród oferowanych produktów znajdą się produkty spożywcze, m.in.: wędliny tradycyjne, miody i miody pitne, sery, korbacze, serki na ciepło z żurawiną oraz rękodzieło, m.in.: wyroby dekoracyjne z tkanin-ręcznie szyte poduszki, torby; wyroby ze szkła-ozdoby na choinkę, misy, bombki ręcznie robione, stroiki, lampki, kapcie, czapki, chusty, kamizelki z owczej wełny, galanteria skórzana, zabawki, balony, wyroby haftowane, poduszki, fartuszki, obrusy, ręcznie robione pluszaki, pierniki, wyroby robione na szydełku-serwety, breloczki.

Przez czas trwania jarmarku, na Starym Rynku będą również foodtrucki (frytki belgijskie, zapiekanki z pieca, meksykańskie burito, grzaniec bezalkoholowy. Sporo będzie się działo również na scenie. O atrakcyjny program artystyczny zadba Miejskie Centrum Kultury.

15 grudnia – Miejska Wigilia

Od godziny 17.00 zapraszamy mieszkańców do wspólnego, wigilijnego stołu. To już tradycja w Gorzowie, że na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, prezydent miasta wraz z radnymi składają życzenia świąteczne mieszkańcom, dzielą się opłatkiem i spędzają czas razem.

Przygotowanych zostanie 3 tysiące pierogów z kapustą, 1,5 tysiąca krokietów, 150 litrów barszczu, tysiąc porcji śledzi i makowca. Program artystyczny na ten wyjątkowy czas szykuje MCK. O godzinie 16.30 rozpoczną się jasełka uliczne z dużymi lalkami, przygotowane przez Teatr Prawdziwy z Wrocławia. Po życzeniach od władz miasta, na scenie zaprezentują się „Mali Gorzowiacy” i band Marka Zalewskiego, który zagra najbardziej popularne polskie kolędy. 

20 grudnia – Święta do Kwadratu

Po raz pierwszy w tym roku w cykl świątecznych wydarzeń wpisuje się świętowanie na Kwadracie. Drzewko życzeń, kolędy i gulasz po cygańsku – to tylko niektóre,  z wielu niespodzianek  przygotowanych dla mieszkańców Gorzowa na rewitalizowanym Kwadracie.
Kwadrat
20 grudnia od godziny 16.00  zapraszamy na klimatyczne spotkanie na Kwadrcie. Impreza  będzie miała kameralny, sąsiedzki charakter. Uczniowie pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 1 przygotują ozdoby choinkowe. Dodatkowo każdy przechodzień będzie mógł zapisać życzenia dla bliskich lub mieszkańców miasta i powiesić je na specjalnym  świątecznym drzewku życzeń.  Przyozdabianie drzewka nie będzie jedyną atrakcją tego popołudnia, w programie mamy również występ Buziaków, uczniów Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego, przedstawienie „Opowieść zimowa” w wykonaniu uczniów SP nr 1, cygańskie pieśni o miłości oraz tradycyjne kolędy, które zaśpiewają zespół Romani Ciercheń oraz chóry Cantare, Wrzos i Echo Kresów. Nie zabraknie też poczęstunku: ciepłej herbaty, pierników i gulaszu po cygańsku.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości