Podium Gorzowa w budżecie obywatelskim

23 listopada 2017, 14:19, red
fot. gorzowianin.com
Gorzów znalazł się w pierwszej trójce miast, które w przeliczeniu na liczbę mieszkańców najwięcej przeznaczają na budżet obywatelski. To dosyć istotne w świetle zmian, które chce wprowadzić obecny rząd.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna wielu miejskim włodarzom nie podoba się pomysł PiS, by tworzenie funduszy na realizację pomysłów mieszkańców było obowiązkowe. Co istotne, kwota przeznaczona na budżet obywatelski miałaby stanowić co najmniej 0,5 % wykonanych wydatków budżetowych gminy w roku poprzedzającym. Politycy partii próbują go przeforsować w poselskim projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.

W wielu miastach w Polsce od kilku lat funkcjonuje budżet obywatelski. Wśród nich znajduje się również Gorzów, który znalazł się w pierwszej trójce miast, które w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydają najwięcej na budżet obywatelski.

Według Dziennika Gazety Prawnej, pierwsze miejsce zajmują Katowice – 82,25 zł na mieszkańca (do podziału jest 24,52 mln zł), drugie Łódź – 57,43 zł (budżet wynosi 40 mln zł). Nasze miasto na budżet obywatelski przeznacza 5,73 mln zł, co daje 46,21 zł na gorzowianina.

Warszawa, choć na budżet obywatelski przekazuje 61,5 mln zł, zajęła miejsce siódme, bo po przeliczeniu na mieszkańca to 35,06 zł. Poznań zajął miejsce dziesiąte (18 mln – 33,31 zł na osobę), Zielona Góra - piętnaste (3 mln – 21,53 zł), a Szczecin - szesnaste (8 mln zł – 19,76 zł).


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości