Rewolucja śmieciowa jednak od stycznia

14 listopada 2017, 13:19, ak
fot. grupa-eneris.pl
Nowe zasady segregowania odpadów na terenie Gorzowa miały zostać wprowadzone od 1 grudnia. Jednak zmiany wejdą ostatecznie w życie w styczniu 2018 roku. Oznacza to podział śmieci na pięć frakcji, a nie jak do tej pory na trzy.

Obecnie na terenie Związku Celowego Gmin MG6 śmieci są wrzucane do trzech pojemników - na biodegradowalne i zielone, pozostałe odpady komunalne oraz szkło. Natomiast nowy system, który ma obowiązywać w Gorzowie oraz w gminach Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa, Lubiszyn i Santok ma polegać na podziale odpadów na pięć frakcji – papier, szkło, plastik/metal, bio oraz zmieszane. Co istotne, zwiększenie liczby pojemników w altanach śmieciowych nie będzie wiązało się z żadnymi podwyżkami opłat za wywóz śmieci. Stawka zostaje ta sama – 13 zł za odpady segregowane i 19 zł na odpady niesegregowane.

Według zapowiedzi miasta i MG6 w połowie września, nowy system segregacji śmieci miał działać od 1 grudnia 2017 roku. Jak się okazało, nic z tego. Zmiany zostaną wprowadzone dopiero na przełomie roku. Natomiast firmy, które zajmują się wywozem odpadów mają umowy podpisane do końca listopada.

- Z firmami, które zajmują się odbieraniem odpadów w sektorze II i III na terenie Gorzowa zostały zawarte aneksy do umów, wydłużające wykonywanie usługi w obecnym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi do dnia 06 stycznia 2018 roku. Tym samym, została podjęta Uchwała Rady Miasta Gorzowa w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gorzowa, zmieniająca termin wejścia w życie nowego systemu z 1 grudnia 2017 na 07 stycznia 2018 roku - tłumaczy Anna Pająk, inspektor ds. komunalnych i edukacji z biura Związku Celowego Gmin MG-6.

Ponadto został rozstrzygnięty przetarg na wybór wykonawców, którzy zajmą się wywozem śmieci od 7 stycznia 2018 roku. W sektorze II wygrało konsorcjum firm Laguna (lider) wraz z ATF (partner), natomiast w Sektorze III wygrało konsorcjum firm ATF (lider) wraz z Laguna (partner).

Natomiast jeżeli chodzi o gminy ościenne to sytuacja wygląda następująco. - Z firmą, która obecnie odbiera odpady komunalne z sektora I czyli gminy Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa, Lubiszyn i Santok zawarliśmy aneks do umowy, wydłużający wykonywanie usługi w obecnym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi do dnia 29 grudnia 2017 r. Tym samym, zostały podjęte zmiany Uchwał Rad Gmin w sprawie regulaminów utrzymania czystości i porządku, zmieniające termin wejście w życie nowego systemu z 1 grudnia na 30 grudnia 2017 – komentuje inspektor Pająk.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x
-->