Wiadomości

Zamiast kary - dwa nowe Linki!

10 października 2017, 13:38, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Lubuskie Linki będą miały homologację na niemieckie tory! Województwo Lubuskie zawarło sądową ugodę z producentem i do końca 2019 roku na nasze tory mają trafić dwa nowe, homologowane pojazdy.

- Na posiedzeniu Sądu Rejonowego w Zielonej Górze w dniu 2 października br. doszło do zawarcia ugody pomiędzy Województwem Lubuskim i spółką PESA Bydgoszcz S.A. w sprawie roszczenia o zapłatę kar umownych dotyczących braku niemieckiej homologacji pojazdów „Link". Ugoda w pełni zabezpiecza wspomniane roszczenie — Województwo Lubuskie otrzyma od PESA Bydgoszcz dwa dodatkowe pojazdy „Link” z homologacją niemiecką. Dostarczenie składów nastąpi pod koniec 2019 roku – mówi w rozmowie z portalem gorzowianin.com, Sławomir Kotylak dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji.

Przypominamy, w całej sprawie chodzi o dostarczenie homologacji dla szynobusów, które w 2013 roku zakupił Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, a które to miały wozić nas do Berlina. Dokumenty pozwalające na wjechanie LINK-ów na niemieckie tory, producent miał dostarczyć do grudnia 2015 roku. Bydgoska PESA nie wywiązała się jednak z umowy, dlatego też zamawiający zaczął naliczać kary. Naliczył aż 19 milionów złotych. Wszystkie LINK-i, które miały jeździć do Berlina, nie mogą przekroczyć granicy polsko-niemieckiej.

W międzyczasie PESA wyprodukowała inną wersję Link-ów, dla niemieckiego przewoźnika NEB. Pojazd oznaczony cyframi 632 ma już dopuszczenie na polskie i niemieckie tory. Właśnie te szynobusy wożą pasażerów na trasie Gorzów – Berlin Lichtenberg i właśnie takie szynobusy mają trafić pod koniec 2019 roku do województwa lubuskiego.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości