Zamiast kary - dwa nowe Linki!

10 października 2017, 13:38, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Lubuskie Linki będą miały homologację na niemieckie tory! Województwo Lubuskie zawarło sądową ugodę z producentem i do końca 2019 roku na nasze tory mają trafić dwa nowe, homologowane pojazdy.

- Na posiedzeniu Sądu Rejonowego w Zielonej Górze w dniu 2 października br. doszło do zawarcia ugody pomiędzy Województwem Lubuskim i spółką PESA Bydgoszcz S.A. w sprawie roszczenia o zapłatę kar umownych dotyczących braku niemieckiej homologacji pojazdów „Link". Ugoda w pełni zabezpiecza wspomniane roszczenie — Województwo Lubuskie otrzyma od PESA Bydgoszcz dwa dodatkowe pojazdy „Link” z homologacją niemiecką. Dostarczenie składów nastąpi pod koniec 2019 roku – mówi w rozmowie z portalem gorzowianin.com, Sławomir Kotylak dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji.

Przypominamy, w całej sprawie chodzi o dostarczenie homologacji dla szynobusów, które w 2013 roku zakupił Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, a które to miały wozić nas do Berlina. Dokumenty pozwalające na wjechanie LINK-ów na niemieckie tory, producent miał dostarczyć do grudnia 2015 roku. Bydgoska PESA nie wywiązała się jednak z umowy, dlatego też zamawiający zaczął naliczać kary. Naliczył aż 19 milionów złotych. Wszystkie LINK-i, które miały jeździć do Berlina, nie mogą przekroczyć granicy polsko-niemieckiej.

W międzyczasie PESA wyprodukowała inną wersję Link-ów, dla niemieckiego przewoźnika NEB. Pojazd oznaczony cyframi 632 ma już dopuszczenie na polskie i niemieckie tory. Właśnie te szynobusy wożą pasażerów na trasie Gorzów – Berlin Lichtenberg i właśnie takie szynobusy mają trafić pod koniec 2019 roku do województwa lubuskiego.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości