Wiadomości

Komitet odbuduje katedrę

28 lipca 2017, 10:08, mk
Specjaliści z zakresu konserwacji, budownictwa i architektury zostali powołani do Komitetu odbudowy gorzowskiej Katedry. Spotkanie odbyło się 27 lipca w Domu Biskupim. Intensywnie pracuje też prokuratura, która wciąż ustala przyczyny pożaru.

Informację o powołaniu komitetu podał portal internetowy niedziela.pl Komisję powołał bp Tadeusz Lityński, który podkreśla, że osoby, które weszły w jej skład mają wysokie kompetencje. – Ten zespół fachowców ma koordynować prace związane z odbudową – wyjaśnia w rozmowie z portalem bp Lityński.

W skład Komitetu Odbudowy Katedry Gorzowskiej weszli: ks. kan. Wojciech Jurek, ks. Piotr A. Kamiński, ks. prałat Zbigniew Kobus, ks. kan. Tadeusz Stanisławski, ks. kan. Grzegorz Cyran, Jerzy Korolewicz, Roman Buszkiewicz, Henryk Kustosz, Barbara Bielinis-Kopeć, Agnieszka Dębska i Błażej Skaziński.

Komitet już wziął się do pracy, a jego działalność podzielona będzie na trzy bloki. – Pierwszy to blok budowlano-konstruktorski, drugi to blok konserwatorski i trzeci to blok finansowy, dosyć poważny bo żadne prace bez finansów nie odbędą się. Najważniejsze jest dla nas w tej chwili jest to, co dzieje się z wieżą, z konstrukcją. Tutaj oczywiście największy głos będą mieli konstruktorzy – wyjaśniał ks. Jurek, dyrektor ekonomiczny diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Jak podaje portal, nie ma jeszcze końcowego raportu dotyczącego stanu technicznego katedry. Jak podaje Lubuski wojewódzki konserwator zabytków, obecnie w katedrze prowadzone są prace związane z dezynfekcją. Ma to na celu likwidację wszelkich zalążków grzybów i pleśni.

Swojego śledztwa nie zakończyła jeszcze prokuratura. W Gorzowie byli biegli z zakresu pożarnictwa z Komendy Głównej Straży Pożarnej. Od ich opinii zależeć będzie dalszy tok śledztwa. - Mamy już wstępne ustalenia dotyczące przyczyny powstania pożaru gorzowskiej katedry, ale na tym etapie śledztwa nie mogę ich zdradzać – mówił w rozmowie z portalem gorzowianin.com Roman Witkowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gorzowie.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości