Wiadomości

Kolejny krok ku elektryfikacji linii 203

24 lipca 2017, 15:30, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Za rok dowiemy się, czy linia kolejowa 203 od Piły do Kostrzyna przez Gorzów będzie zelektryfikowana. PKP PLK chcą wykonać analizę zasadności podłączenia tej linii do sieci elektrycznej.

Informację o ogłoszeniu przetargu na wykonanie dokumentacji przedprojektowej podał branżowy portal rynek-kolejowy.pl. Chodzi o to, aby sprawdzić, czy istnieje potrzeba elektryfikacji tej linii i czy jest to ekonomicznie uzasadnione. Elektryfikacja linii kolejowej to nie tylko postawienie słupów i zawieszenie sieci trakcyjnej. Niezbędne jest również stworzenie infrastruktury zapewniającej zasilanie i przesyłanie energii elektrycznej. - wyjaśnia w wywiadzie dla portal gorzowianin.com Zbigniew Wolny z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Na odcinku Krzyż - Kostrzyn linia kolejowa przebiega przez tereny niezurbanizowane, pozbawione rozwiniętej sieci elektroenergetycznej, która zapewniłaby dostarczenie odpowiedniej ilości energii. - Poprawa tego stanu wymaga wysokich nakładów finansowych i czasu na realizację. Ponadto ewentualna elektryfikacja linii kolejowej nie spowoduje zwiększenia przewozu ładunków, ani nie wpłynie na wzrost jej przepustowości. Między Krzyżem a Kostrzynem odbywa się głównie ruch pasażerski, a istniejące obecnie parametry techniczne linii umożliwiają jego zwiększenie. - dodaje Wolny. PKP Polskie Linie Kolejowe szacuje, że elektryfikacja 1 kilometra linii to wydatek rzędu 3 milionów złotych. Trasa Krzyż - Gorzów - Kostrzyn, to 102 kilometry. Inwestycja musiałaby kosztować 306 milionów złotych.

Jak podaje portal rynek-kolejowy.pl, realizacja prac zostanie podzielona na trzy projekty. Najpierw zrealizowane mają zostać prace na liniach kolejowych nr 18, 203 na odcinku Bydgoszcz Główna – Piła Główna, następnie na odcinku Piła Główna – Krzyż, a w ostatniej kolejności na odcinku Krzyż – Kostrzyn. Jak zaznacza PLK w ogłoszeniu, elektryfikacja linii zostanie wykonana w przypadku wykazania zasadności w analizach. Na przygotowanie dokumentacji wykonawca będzie miał 390 dni. Cena nie jest jedynym kryterium udzielenia zamówienia – aż 40 procent oceny będzie stanowić wartość techniczna oferty - czytamy na portalu rynek-kolejowy.pl


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości