Wiadomości

Sejmik wspiera zabezpieczenie gorzowskiej katedry

6 lipca 2017, 16:12
300 tysięcy złotych na zabezpieczenie gorzowskiej katedry przekazali radni Sejmiku Województwa Lubuskiego. Specjalna sesja została zwołana w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie.

W sesji uczestniczyło 21 radnych a także liczni goście, przedstawiciele Kościoła, konserwatora zabytków, Urzędu Miasta. - Dziękuję radnym, że mimo przerwy wakacyjnej znaleźli czas na pracę, a także strażakom i wszystkim, którzy uratowali katedrę w Gorzowie, symbol naszego regionu lubuskiego - powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak. - To ważny obiekt dziedzictwa kultury Ziemi Lubuskiej, wszyscy wiemy, jakie znaczenie ma ona dla województwa.

Zarząd Województwa już w niedzielę zadecydował o wsparciu, zaraz kiedy zadzwonił do mnie Mirosław Marcinkiewicz wiceprzewodniczący Sejmiku. Powołaliśmy zespół, spotkaliśmy się przed katedrą m.in. z ks. biskupem Tadeuszem Lityńskim, żeby oszacować straty, dowiedzieć się jakie będą koszty. Ks. Wojciech Jurek przedstawił kosztorys. 300 tys. zł to środki na pierwsze zabezpieczenie, ale Zarząd Województwa już podjął kolejne działania, gdyż w Kontrakcie Terytorialnym dla woj. lubuskiego znalazła się rewitalizacja Katedry jako projekt kluczowy, mogący uzyskać dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w konkursie. Ale biorąc pod uwagę straty poniesione w Katedrze, wystąpiliśmy z apelem o rozszerzenie tego projektu. Mam nadzieję, że to zostanie uwzględnione. Wiemy również, że minister kultury ma środki rezerwowe na takie nieprzewidziane sytuacje.

Ks. Wojciech Jurek podziękował za wsparcie i poprosił, by na tym pomoc się nie skończyła. Prezydent Jacek Wójcicki przypomniał dramatyczne chwile akcji pożarniczej i podziękował za wsparcie. – Jako strażak byłem w katedrze, od kondygnacji zegara wszystko jest wypalone, straty są ogromne, ale sukcesem jest to, że wieża stoi, dzięki perfekcyjnie przeprowadzonej akcji - powiedział prezydent. Poinformował też o zbiórkach funduszy na odbudowę katedry i koncertach, z których dochód zostanie przeznaczony na ten cel.

Również ks. Zbigniew Kobus proboszcz parafii katedralnej podziękował radnym i marszałek za wsparcie finansowe. – Chcę powiedzieć o emocjach, które towarzyszą parafianom. Z konieczności spotykamy się w innych parafiach, odczuwamy duchowy brak tej świątyni. To nie tylko strata materialna, ale także duchowa – powiedział proboszcz.

Za podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie województwa, umożliwiających przyznanie wsparcia Katedrze, opowiedzieli się wszyscy radni - 21 obecnych na sesji. Podobnie za przyznaniem dotacji celowej na ten opowiedzieli się wszyscy radni.

Kościół Mariacki jest najstarszą budowlą w Gorzowie. Zbudowany został w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Pierwotnie zaplanowany został jako romańska bazylika, ostatecznie otrzymał formę gotyckiej pseudobazyliki. Świątynia posiada trzy pięcioprzęsłowe nazwy przykryte gotyckimi, krzyżowymi sklepieniami. 12 grudnia 1945 r. kościół ustanowiony został katedrą.

Kościół Mariacki zgodnie z tradycją pełni rolę martyrium. We wnętrzu grzebano zasłużonych duchownych i mieszczan gorzowskich: Teodora Benscha (zmarł 7 stycznia 1959 roku) i Sługi Bożego Wilhelma Pluty (zmarł 22 stycznia 1986 roku). Na ścianach świątyni umieszczone zostały tablice upamiętniające męczeństwo Narodu Polskiego. W 1997 roku wizytę w katedrze złożył papież Jan Paweł II.

Wieża Kościoła Mariackiego zbudowana na przełomie wieków XIII i XIV, przylega od zachodu, do korpusu kościoła. Obecnie posiada siedem kondygnacji, pierwotnie było ich tylko pięć. Wzniesiono ją na okazanie prostokąta o wymiarach 10m x 19m. W XVII wieku otrzymała ośmioboczną, dwukondygnacyjną nadbudówkę przykrytą barokowym hełmem. Całość ma 40 metrów wysokości.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości