Ptasia grypa w Gliniku i Starym Polichnie?

25 maja 2017, 10:50, red
Nie jedno a dwa podejrzenia pojawienia się ptasiej grypy. Chodzi o fermy w Gliniku i Starym Polichnie. Służby weterynaryjne zleciły kolejne – kompleksowe badania.

O pojawieniu się nowych ognisk ptasiej grypy informowaliśmy już w środowy wieczór. Wówczas pisaliśmy tylko o jednym ognisku – w Deszcznie. Dziś wiemy już o wiele więcej. - W dwóch miejscowościach-Glinik i Stare Polichno na fermach drobiu tam, gdzie były wcześniej ogniska ptasiej grypy pojawiło się kolejne podejrzenie – mówi wicewojewoda lubuski Robert Paluch.

W tych miejscowościach w ramach monitoringu przebadano ptactwo. Jest to normalna procedura, która stosowana jest profilaktycznie. W dwóch przypadkach wynik wyszedł dodatni, dlatego też służby weterynaryjne przystąpiły do działania. - Pobrano dwa tysiące próbek i przesłano je do instytutu w Puławach. Za kilka godzin będziemy mieli informację czy to się potwierdza – dodaje wicewojewoda.

Co ważne, nie było masowych padnięć, tak jak to miało miejsce w grudniu 2016 roku, gdzie w ciągu dnia wymierała połowa stada. - Przygotowaliśmy się na ewentualność wystąpienia ptasiej grypy. Zmobilizowaliśmy wszelkie służby, aby przygotować się do walki z tą chorobą – mówi wicewojewoda.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości