Wiadomości

Hybrydowe pociągi na trasie do Poznania?

4 maja 2017, 17:17, red
Pojazdy hybrydowe być może pojawia się na naszych torach. Przewozy Regionalne już myślą jak wykorzystać unijne pieniądze i zakupić składy, które mogłyby z powodzeniem jeździć zarówno po liniach zelektryfikowanych jaki i po tych, gdzie kabla nie ma. Dobrym tego przykładem jest połączenie Gorzów – Poznań.

Obecnie na tej trasie kursują pociągi spalinowe zakupione przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Niewykluczone, ze za kilka lat przez nasze miasto kursować będą pociągi hybrydowe. Na odcinku od Kostrzyna do Krzyża pociąg używałby napędu spalinowego, a po wjeździe do Krzyża – elektrycznego. Dzięki zastosowaniu taboru hybrydowego pojazdy mogłyby oszczędniej konsumować energię.

Spółka Przewozy Regionalne chce zakupić 30 tego typu pojazdów. – Widzimy przestrzeń dla takich pojazdów w naszej spółce, jest sporo linii kolejowych, gdzie moglibyśmy je wykorzystać. Bardzo wstępnie określamy nasze zapotrzebowanie na około 30 takich pojazdów – powiedział w wywiadzie dla portalu rynek-kolejowy.pl Krzysztof Zgorzelski, nowy prezes spółki Przewozy Regionalne.

Dofinansowanie na skonstruowanie takiego pojazdu otrzymała spółka Newag. - Hybrydowy zespół trakcyjny wyprodukowany przez Newag składać się będzie z trzyczłonowego elektrycznego zespołu trakcyjnego zasilanego przez klasyczny układ napędowy z sieci 3 kV DC oraz członu zasilającego dołączanego za pomocą sprzęgu Scharfenberga – czytamy na portalu rynek-kolejowy.pl.

Hybrydowe pociągi mogłyby być też doskonały rozwiązaniem dla innego polskiego przewoźnika, który wciąż boryka się z problemem braku odpowiedniej ilości spalinowych lokomotyw. Chodzi o spółkę PKP Intercity, która uruchamia z Gorzowa połączenia do Warszawy, Gdyni i na południe Polski. Tu jednak na przeszkodzie może stanąć konieczność łączenia ze sobą składów. W przypadku EZT jest to praktycznie niewykonalne. 

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości