Wiadomości

Kolejna rewolucja śmieciowa w Gorzowie

5 kwietnia 2017, 11:41, aw
Od października zmieni się system segregacji śmieci w Gorzowie. Mieszkańcy będą wrzucać odpadki do pięciu pojemników, a nie jak do tej pory do trzech. To wszystko ma usprawnić proces recyklingu.

Działający od kilku lat system segregacji śmieci nie podobał się wielu osobom. Gorzowianie oraz mieszkańcy podgorzowskich gmin narzekali na to, muszą dzielić odpadki na suche, mokre i szkło.

Na szczęście teraz to się zmieni i wróci system, który już kiedyś obowiązywał i bardzo dobrze sprawdzał się. Decyzję w tej sprawie podjął resort środowiska, który musi spełnić unijne wymogi. Te zakładają, że do 2020 roku Polska musi osiągnąć 50% poziom recyklingu, obecnie jest to zaledwie 26%.

Dlatego też od 1 października 2017 roku Gorzów oraz gminy Bogdaniec, Deszczno, Santok, Lubiszyn i Kłodawa będą segregować śmieci według pięciu kategorii.

- Odpady będziemy dzielić na papier i tekturę, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady biodegradowalne. Natomiast piątym pojemnikiem będzie ten na pozostałości po tej selekcji. Już niedługo chcemy ruszyć z kampanią edukacyjną i informacyjną, aby uświadomić mieszkańców w jaki sposób należy te śmieci segregować– wyjaśnia Andrzej Gawłowski, dyrektor Związku Celowego Gmin MG6.

Rozporządzenie ministerstwa ujednolica zarówno podział segregowanych śmieci, jak i kolor pojemników, do których powinny one trafić: papier – do niebieskiego, szkło – zielonego, tworzywa sztuczne i metale – żółtego, a odpady biodegradowalne – brązowego

- Najbliższym czasie powinniśmy ogłosić przetargi, których rozstrzygnięcie planujemy na lipiec. Wszystko po to, aby firmy miały czas na przygotowanie się do realizacji usług już od 1 października. Tutaj jest bardzo duża logistyka, bo wszędzie będą musiały pojawić się kolorowe pojemniki. Ze względu na zwiększoną ilość pojemników cena za wywóz odpadów nie zmieni się. Jednak nie jest wykluczone, że w przyszłości podwyżki będą, ale spowodowane złą segregacją. Wszystko zależy zatem od mieszkańców czy będą to prawidłowo robili i wrzucali śmieci do odpowiednich pojemników – komentuje Gawłowski.

Nowa segregacja śmieci będzie obowiązywać od 1 października 2017 roku. Jeżeli chodzi o bloki i budynki wielorodzinne pojawi się pięć kolorowych kubłów. Natomiast w przypadku domków jednorodzinnych – będzie pojemnik „na pozostałości resztkowe” oraz kolorowe worki w których będą umieszczane pozostałe odpady.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości