Wiadomości

Gorzowianie chcą nowego połączenia kolejowego

3 kwietnia 2017, 18:00, red
Siła jest w nas! Gorzowianie chcą porannego połączenia do Warszawy i Lublina przez Poznań. Poznaliśmy wyniki konsultacji społecznych zorganizowanych przez największego przewoźnika – PKP Intercity. Okazuje się, że dzięki naszej akcji i Waszym głosom „góra” w końcu dojrzała potrzeby mieszkańców naszego regionu.

Przez tydzień, od 8 do 15 marca, trwały konsultacje społeczne dotyczące nowej oferty przewoźnika na sezon 2017/2018, która zostanie wdrożona 10 grudnia. W ramach akcji z interaktywnego formularza umieszczonego na stronie internetowej PKP Intercity skorzystano blisko 3 600 razy. 13 marca w artykule pt. „Nowe pociągi z Gorzowa? Sami możemy podpowiedzieć” zachęciliśmy Was do wzięcia udziału w konsultacjach. Z takim pomysłem zgłosił się do naszego portalu jeden z naszych stałych czytelników – Pan Marcin. Okazuje się, że odzew z Waszej strony był dość duży, bo pracownicy PKP Intercity zauważyli w końcu potrzeby mieszkańców naszego regionu. - Podróżni postulowali między innymi o poranny skład z Gorzowa Wielkopolskiego do Warszawy – mówi Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity. 

Nadesłane uwagi i sugestie pokazują, że pasażerowie są zainteresowani udziałem w tworzeniu siatki połączeń. Teraz czas na analizę zgłoszonych propozycji – dodaje rzecznik. Jakie jeszcze pomysły były zgłaszane przez gorzowian? Oprócz wspomnianego pociągu z wagonami do Lublina przez Poznań i Warszawę, na bazie tego połączenia można byłoby połączyć grupę wagonów, która jechałaby do Krakowa przez Poznań, Wrocław, Katowice. Kolejne wagony mogłyby jechać do Gdyni przez Piłę i Bydgoszcz. W ten sposób jeden poranny pociąg z naszego miasta mógłby otworzyć nam szerzej okno na świat.

W konsultacjach społecznych wzięli udział głównie pasażerowie, korzystający z biletów jednorazowych (83,1%). Posiadacze biletów okresowych stanowili 12,1%. Dużą aktywnością wykazali się również studenci (31,8%).

Co dalej? W kwietniu składane są wnioski do Zarządcy Infrastruktury o przydzielenie trasy pociągu w nowym rozkładzie jazdy. W okresie od maja do sierpnia odbywa się proces konstrukcji i koordynacji rozkładu jazdy, w którym uczestniczą wszyscy przewoźnicy pasażerscy i zarządca infrastruktury. We wrześniu zarządca infrastruktury przekazuje przewoźnikom rozkład jazdy w celu akceptacji i naniesienia ewentualnych poprawek. W tym czasie PKP Intercity ma możliwość konsultacji, odnośnie do swojego rozkładu z różnymi podmiotami. Dzięki temu przewoźnik jest w stanie wychwycić błędy, jak i poznać opinię innych na temat nowej oferty.

Ostatecznie w listopadzie zarządca infrastruktury przekazuje zatwierdzone trasy pociągów, jakie będą obowiązywały w nowym rozkładzie, który tak jak i w całej zachodniej Europie, wchodzi w Polsce w drugą niedzielę grudnia. Czy znajdą się tam nowe połączenia z Gorzowa? Wierzymy, że dzięki Wam jest to możliwe!


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości