Wiadomości

Miasto zajmie się (nie)ruchomymi schodami

27 marca 2017, 13:05, red
fot. Anna Warchoł
Temat schodów w przejściach podziemnych przy ul. Piłsudskiego i Górczyńskiej w Gorzowie wraca co jakiś czas, jednak bez konkretnych rozwiązań. Teraz wiadomo, że władze mają plan co do przyszłości tych schodów.

Miały być sporym ułatwieniem dla mieszkańców, którzy poruszają się o kulach, osób starszych czy też dla wszystkich tych, którym wchodzenie i schodzenie po zwykłych schodach sprawia problemy i jest sporym utrudnieniem. Mowa o schodach ruchomych w przejściu podziemnym przy ul. Górczyńskiej oraz Piłsudskiego, które od kilku lat nie działają.

Te na Górczynie zostały wyłączone 1 października 2014 roku. Natomiast schody przy ul. Piłsudskiego od strony Szkoły Podstawowej nr 13 nie działają od 30 czerwca 2014 roku, a od strony ul. Dmowskiego są niesprawne już od 4 lat.

Mieszkańcy wielokrotnie dopytywali się co dalej ze schodami - czy zostaną w końcu naprawione i uruchomione. Jednak za każdym razem magistrat odpowiadał, że koszty naprawy są zbyt wysokie, a w budżecie miasta nie ma takich pieniędzy.

- Z uwagi na stan techniczny urządzeń, koszt remontu kapitalnego schodów ruchomych oszacowany przez eksploatatora firmę Schindler przewyższa koszt zakupu nowych schodów. Koszt zakupu nowych dwóch ciągów schodów ruchomych to około 600.000 złotych – tłumaczy Ewa Sadowska, rzecznik Urzędu Miasta.

Jednak coś się w tej sprawie ruszy, ale dopiero w 2019 roku. Magistrat planuje zająć się przejściami podziemnymi w ramach projektu tramwajowego. - Przy tworzeniu koncepcji programowano-przestrzennej dla budowy nowych tras tramwajowych w mieście, jako wariant rekomendowany przyjęto rozbudowę przejścia podziemnego polegającą na wykonaniu połączeń z przystankami tramwajowymi, ponieważ w sąsiedztwie przejścia podziemnego zaplanowano przystanki dla tramwajów -komentuje Rafał Krajczyński, miejski inżynier ruchu.

Jednak wielu gorzowian mieszkających na Górczynie chciałoby, aby przy ul. Piłsudskiego koło Zespołu Szkół nr 13 wybudowano przejście dla pieszych wraz z sygnalizacją świetlną. Jak się okazuje ten pomysł był rozważany, jednak magistrat uznał, że przejście podziemne jest bezpieczniejsze i zapewnia lepszą przepustowość.

Pomimo to, budowa ewentualnego przejścia w poziomie jezdni będzie rozpatrywana w przypadku pojawienia się na etapie projektowania (planowane w latach 2017-2018) nowej trasy tramwajowej ul. Piłsudskiego problemów technicznych z dostosowaniem przejścia podziemnego do nowego zagospodarowania. Realizację inwestycji tramwajowej przewidziano na lata 2019-2021.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości