Elektryfikacja coraz bliżej?

15 marca 2017, 22:36, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Pierwszy krok w sprawie elektryfikacji linii kolejowej Krzyż – Gorzów – Kostrzyn zrobiony. Właściciel linii – PKP Polskie Linie Kolejowe lada dzień zleci wykonanie tzw. studium wykonalności.

To dopiero początek długiej drogi i wcale nie oznacza, że zakończy się ona powodzeniem, czyli elektryfikacją tego odcinka. Kilka dni temu posłanka Krystyna Sibiński mówiła w wywiadzie dla Radia GO 101,7 FM, że cały czas monitoruje postępy prac w tej sprawie. - PKP Intercity złożyło w ramach konsultacji do Krajowego Programu Kolejowego wniosek dotyczący elektryfikacji linii kolejowej 203. Mają powstać dokumenty analityczne, które będą rozważały ten wariant elektryfikacji. Jeżeli okaże się, że jest to zasadne, to będziemy mieli powód do tego, żeby walczyć dalej o środki – tłumaczyła Sibińska.

Te wspomniane dokumenty, to nic innego jak tzw. studium wykonalności. Słowa Sibińskiej potwierdził Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK. - Obecnie przygotowujemy się do studium wykonalności elektryfikacji linii kolejowej nr 203, która przebiega przez Gorzów Wielkopolski. Na dniach zostanie ogłoszony przetarg na opracowanie studium wykonalności dla tych robót – mówi rzecznik.

Czym jest studium wykonalności? Chodzi o to, aby zbadać rynek i sprawdzić, czy realizacja inwestycji jest zasadna. Studium oznacza ocenę i analizę potencjału projektu, która ma wesprzeć proces decyzyjny poprzez obiektywne i racjonalne określenie jego mocnych i słabych stron oraz możliwości i zagrożeń z nim związanych, zasobów, jakie będą niezbędne do realizacji projektu, oraz ocenę szans jego powodzenia.

Prościej mówiąc – eksperci sprawdzą, czy elektryfikacja linii 203 jest potrzebna i opłacalna. Jeżeli ocena będzie pozytywna, kolejnym krokiem będzie analiza ekonomiczna.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości