Wiadomości

Długi czynszowe gorzowian to blisko 50 milionów złotych!

15 marca 2017, 13:24, Marcin Kluwak
Blisko 4000 gospodarstw domowych w naszym mieście ma zaległości wobec Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Łącznie gorzowianie zalegają za niezapłacony czynsz na kwotę blisko 50 milionów złotych. Niebawem magistrat wprowadzi nowy program oddłużeniowy.

Jak informuje Paweł Jakubowski, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na ostatni dzień 2016 roku zadłużonych było 3989 gospodarstw domowych na kwotę 49.419 tys. zł. W zestawieniu ujęte są są zaległości powyżej 0,01 zł. oraz zaległości najemców, którzy zdali lokale mieszkalne, a nie uregulowali zobowiązań wobec ZGM-u.

Przez ZGM prowadzone są różne działania windykacyjne, które nie są umorzeniem zaległości, lecz dają dodatkowe “narzędzia” dłużnikom na spłatę zadłużenia. Między innymi wprowadzony został Program Realizacji Świadczeń Wzajemnych w ramach którego dłużnicy odpracowują zaległości. Świadczenie różnych czynności rzeczowych zastępczo w zamian za zadłużenie oparte jest na regulacjach wynikających z art. 659 par. 1 i par. 2 oraz art. 453 Kodeksu cywilnego. Kolejnym narzędziem jest rozkładanie zaległości na raty, dogodne do spłaty przez dłużnika. Ponadto Zakład współpracuje z Krajowym Rejestrem Długów BIG S.A., kieruje sprawy na drogę postępowania sądowego czy też prowadzi zamiany poprzez Biuro Zamiany Mieszkań.

Jeszcze w tym roku miasto planuje w kontekście powstającej Polityki Mieszkaniowej Gorzowa Wlkp. 2025 nowy program oddłużeniowy, którego założenia zostały już wypracowane, ale jego ostateczny kształt i zasady będą przyjęte wraz z dokumentem po etapie uzgodnień wewnętrznych i konsultacjach. Będzie on miał formę podobną jak w innych miastach, gdzie po wpłacie części zadłużenia w jednej transzy lub w ratach pozostałość długu zostaje anulowana.

Aby zakwalifikować się do takiego programu, zadłużeni lokatorzy będą musieli spełnić szereg kryteriów, tak aby pomoc przyznana im w formie oddłużenia trafiła rzeczywiście do osób, które popadły w nie z powodów niezawinionych lub rokują przyszłe wywiązywanie się z płatności. Konsultacje programu będą prowadzone w drugiej połowie 2017 roku.

W zamierzeniu program ma pomóc osobom, które wpadły w długotrwałe zadłużenie złożone często z naliczonych odsetek i kosztów sądowych czy komorniczych. Takie długi trudno jest spłacić. Bywa, że dziedziczą je kolejne pokolenia. Program docelowo ma zapobiec eksmisji dłużników z zajmowanych mieszkań i w konsekwencji ich bezdomności.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości