Wiadomości

Kobiety ponownie wyjdą na ulice [film]

6 marca 2017, 13:24, red
fot. Anna Warchoł
Gorzów włącza się do Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który zaplanowano na środę 8 marca. Protest na Starym Rynku odbędzie się pod hasłem ,,Gorzowski Dzień Kobiet- Solidarność naszą siłą’’.

Pierwszy czarny protest odbył się w Gorzowie 3 października 2016 roku. Wtedy na Starym Rynku zgromadziło się blisko 400 osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn – którzy wspólnie protestowali przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Uczestnicy skandowali wówczas hasło „Myślę, czuję, decyduję!”.

Teraz rząd planuje kolejne zmiany, które bezpośrednio dotyczą kobiet. Chodzi o pigułkę „dzień po”, która ma być na receptę czy też o wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej. To wszystko było impulsem do zorganizowania kolejnego Ogólnopolskiego Strajku Kobiet do którego po raz kolejny włączy się Gorzów.

Data manifestacji – 8 marca jest nieprzypadkowa. Właśnie w Dzień Kobiet, protestujący chcą zwrócić szczególną uwagę na problemy dotyczące kobiet. Środowa manifestacja odbędzie się pod hasłem „Gorzowski Dzień Kobiet- Solidarność naszą siłą’’. Jej współorganizatorem jest Komitet Obrony Demokracji. Gościem specjalnym ma być Mateusz Kijowski, założyciel KODu.

- Nie pozwolimy na wypowiedzenie Konwencji Antyprzemocowej i odebranie finansowania Centrum Praw Kobiet i innym organizacjom wspierającym ofiary przemocy. Nie pozwolimy by medycy, którzy za pieniądze nas, podatników kształcili się w zawodzie lekarza, stosowali „klauzulę sumienia” by przypodobać się partii rządzącej!3 października 2016 roku w Czarny Poniedziałek pokazaliśmy, że polskie kobiety potrafią bronić swoich praw. Nasz protest odbił się szerokim echem nie tylko w kraju, ale też w Europie i na całym świecie. Dzięki nam setki, tysiące, a może nawet miliony kobiet zrozumiały, że poszanowanie naszej godności, uznanie naszego człowieczeństwa, prawa do edukacji seksualnej, świadomego macierzyństwa i antykoncepcji, to nie są żadne przywileje, które można nam odebrać, ale niezbywalne prawa zagwarantowane nam przez konstytucję. Żadna z nas, protestujących wtedy w Czarny Poniedziałek nie miała złudzeń, że nasze postulaty będą wysłuchane, mimo, że rząd wycofał się wtedy ze swoich bezdusznych pomysłów. Każda z nas wiedziała wtedy, że czarne parasolki będą jeszcze potrzebne. I miałyśmy rację. Pokażemy, że nas się nie da ogłupić i czuwamy. Bo za chwilę nas kobiety pozbawią też prawa do glosowania i każą nam zasłaniać twarze. Jednak my się nie damy – zapowiadają wydarzenie współorganizatorzy.

Czarny protest odbędzie się w środę 8 marca o godz. 16 na Starym Rynku.  


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości