Wiadomości

Rozbudowa „krajówki” z większą kasą

28 lutego 2017, 08:05, Anna Warchoł
fot. Anna Warchoł
Już w przyszłym roku ruszy rozbudowa drogi krajowej nr 22 w ciągu ul. Walczaka, Bierzarina i Łukasińskiego w Gorzowie. Ta wielomilionowa inwestycja uzyskała aż 85-procentowe dofinansowanie z ministerstwa, co znacząco odciąży budżet miasta.

Na początku stycznia została ogłoszona lista inwestycji, które uzyskają rządowe dofinansowanie w ramach programu infrastruktura i środowisko. Wśród kilkunastu miast, na ministerialnej liście znalazł się również Gorzów z kwotą dofinansowania w wysokości 15,6 mln zł na rozbudowę drogi krajowej nr 22 w ciągu ul. Walczaka, Bierzarina i Łukasińskiego do dwóch pasów jezdni.

Jednak ta wysokość rządowej dotacji nie satysfakcjonowała władz miasta, które postanowiły dalej starać się o jeszcze większe pieniądze. W końcu rozbudowa „krajówki” to koszt aż 59 mln zł.

Po ponad miesiącu, prezydent Jacek Wójcicki przywiózł z ministerstwa dobrą wiadomość. Dzięki oszczędnościom w rządowym programie, Gorzów znalazł się w gronie czterech miast z dodatkową dotacją. To oznacza, że miasto otrzyma na modernizację DK 22 aż 49 mln zł, co zwiększa poziom dofinansowania aż do 85 procent.

Jak informuje Artur Radziński, wiceprezydent Gorzowa – pod koniec marca powinien zostać rozstrzygnięty przetarg na wybranie wykonawcy. Co istotne, sam przetarg został ogłoszony w kwietniu 2016 roku. Na liście firm, które spełniły warunki udziału w postępowaniu znalazło się 8 wykonawców – taka lista została opublikowana w grudniu 2016 roku.

W ramach inwestycji zostanie rozbudowany do dwóch pasów odcinek ul. Walczaka od granic miasta do ronda Gdańskiego oraz ul. Bierzarina i Łukasińskiego. Pewnie wiele osób zastanawia się, gdzie na Walczaka zostanie położona druga nitka. Jak się okazuje, na pasie zieleni za torowiskiem. Według projektu, tory tramwajowe mają znajdować się pośrodku i oddzielać od siebie kierunki jazdy. Ponadto w ramach prac zostanie przebudowane ronda Gdańskie oraz skrzyżowanie z ul. Szarych Szeregów. Jeżeli chodzi o Bierzarina i Łukasińskiego, to tam oprócz drugiej jezdni, modernizację przejdzie skrzyżowanie obu ulic, a także skrzyżowanie z ul. Jedwabniczą.

- Prace będą podzielone na etapy i rozpoczną się od ronda Sybiraków i ul. Bierzarina, następnie roboty będą przesuwały się w kierunku ul. Bierzarina. Na sam koniec zostanie przebudowana ul. Walczaka aż do granic miasta - mówi wiceprezydent Radziński. Prace powinny rozpocząć się wiosną 2018 i zakończyć do końca 2020 roku.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości