Kradł tożsamość znajomych i brał kredyty

17 lutego 2017, 12:25, red
fot. Marcin Kluwak
29-letni mieszkaniec Gorzowa usłyszał blisko 100 zarzutów. Mężczyzna wszedł w posiadanie danych osobowych i dostępu do kont internetowych dwóch osób. Zawierał umowy pożyczek i przelewał pieniądze na inne konta.

Wszystko rozpoczęło się wiosną 2016 roku, kiedy 29-letni gorzowianin wraz ze swoją 29-letnią znajomą udali się do banku, by założyć dla niej dostęp do konta przez internet. Od teraz mogła ona na bieżąco kontrolować to, co dzieje się na jej rachunku bankowym. Nie zdążyła jednak tego sprawdzić.

- Jej znajomy wszedł w posiadanie danych osobowych swojej koleżanki i skanu dowodu tożsamości. Wiedział także, jak zalogować się na konto. Wraz ze swoją drugą przyjaciółką, 20-letnią gorzowianką, rozpoczęli przestępczy proceder. Pokrzywdzona zorientowała się dopiero po pewnym czasie, gdy do jej domu dotarła informacja o podpisanej umowie kredytu. Kobieta zgłosiła się na policję – opowiada Grzegorz Jaroszewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Policjanci ustalili, że nie jest to jedyny kredyt, który został zaciągnięty na kobietę. 29-latek wraz ze swoją 20-letnią koleżanką założyli jeszcze kilka kolejnych internetowych kont bankowych podając dane 29-latki. Mężczyzna logował się i przelewał pieniądze na inny rachunek. W kilkunastu instytucjach finansowych złożył przez internet wnioski o kredyt.

- Pokrzywdzoną 29-latkę naraził tym na straty w wysokości ponad 40 tysięcy złotych. Pieniądze przelewał na konto znajomego. Poprosił rówieśnika o założenie rachunku, z którego będzie mógł korzystać. Kolega nie zdawał sobie sprawy, że i on stanie się pokrzywdzonym, a konto posłuży do przelewania pieniędzy pochodzących z oszustw. Mężczyzna brał pożyczki także na dane osobowe kolegi. W sumie to ponad 6 tysięcy złotych. Kilka wniosków nie było zaakceptowanych przez instytucje finansowe. Tylko dlatego straty nie były wyższe -komentuje Jaroszewicz.

29-latek wraz z 20-latką usłyszeli 61 zarzutów, które dotyczą między innymi oszustw, kradzieży i podszywania się pod inną osobę. Grozi im do 8 lat więzienia. W drugiej sprawie mężczyzna usłyszał 26-zarzutów oszustwa i jego usiłowania. W obu sprawach przyznał się do zarzucanych mu czynów. W przeszłości mężczyzna miał już kilkadziesiąt zarzutów za podobne przestępstwa. Teraz praca policjantów doprowadziła do przedstawienia mu kolejnych 87. Łącznie straty sięgają ponad 40 tys. zł.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x
-->