Wiadomości

Multi-kulturalne centrum w samym sercu Gorzowa

13 lutego 2017, 14:06, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
W czerwcu mamy dowiedzieć się jak będzie wyglądać budynek gorzowskiej „przemysłówki”. Miasto ogłosiło konkurs architektoniczny pod roboczą nazwą Arsenał Kultury. Ma tam być mała sala koncertowa, kino i miejsce na wystawy.

- Budynek zyska nowy blask. Chcemy aby ten budynek wyglądał wyjątkowo, będzie to piękne miejsce w samym sercu Gorzowa – mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent miasta Jacek Wójcicki. - Postaramy się ściągnąć instytucje kultury oddane od centrum Gorzowa. To tutaj odbywać się będą najważniejsze imprezy kulturalne w mieście – dodał prezydent.

Cały kwartał otoczony ulicami Wełniany Rynek, Jagiełły i Chrobrego ma być jedną – spójną całością. W budynku po byłym banku pekao, który miasto zdecydowało się wykupić mają mieć siedzibę gorzowskie instytucje kultury – między innymi MOS i MCK. Magistrat chce, aby projekt nie tylko obejmował nowy wystrój elewacji, ale ma być to także pomysł na zagospodarowanie pustego obecnie terenu , na którym znajdował się parking. Ten podzielony był na dwie części – jedną wykorzystywali pracownicy i dyrekcja banku, a druga była wynajęta i tam swoje pojazdy stawiać mogli wszyscy mieszkańcy. Był to parking nie należący do strefy, opłaty pobierane były przez prywatne osoby. Teraz parking ma zniknąć. - To duży obszar, prawie 1500 metrów kwadratowych. Chcemy aby tam dobudowana była nowa część urzędu – mówi w wywiadzie dla Radia GO 101,7 FM architekt miejski – Dariusz Górny. - Obok budowany jest nowoczesny budynek mieszkalno-biurowy – będziemy mieli porządną miejską tkankę miejską – dodaje architekt.

Pewne jest, że przy Wełnianym Rynku będą zlokalizowane wszystkie obiekty kultury. Ma być tam przeniesiona np. sala koncertowa z MCK, czy też sala wystawowa i kino z MOS-u. Będzie to swego rodzaju muli-kulturalne centrum w samym sercu Gorzowa. Tak duży budynek potrzebować będzie też miejsc parkingowych. Jest pomysł, aby stworzyć parking podziemny. - Otwieramy się na rozwiązania konkursowe – liczymy w tej kwestii na dużą inwencję projektantów – mówił architekt miejski. - Konkurs zakończy się składaniem prac na początku czerwca i w czerwcu ma być wyłoniony zwycięzca. Wtedy będziemy wiedzieć, co będziemy budować – dodał Górny.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości